Artykuł sponsorowany

W jaki sposób uszczelniane są dylatacje?

W jaki sposób uszczelniane są dylatacje?

Dylatacje to szczeliny, które zostały celowo utworzone w konstrukcji danej budowli. Ich zadaniem jest przede wszystkim zapobieganie negatywnym skutkom naturalnych odkształceń materiałów budowlanych, które powstają ze względu na obciążenia, jakim są poddawane podczas normalnego użytkowania budowli. Czasem jednak bywa tak, że dylatacje te stają się nieszczelne i przeciekają, siejąc prawdziwe spustoszenie.

Skutki cieknącej dylatacji

Cieknące dylatacje to prawdziwy problem budowli różnego typu. Nawet, jeśli mowa o dylatacjach pomiędzy budynkami, woda może się do nich dostać, zawilgacając stropy, ściany i podłogi, prowadząc do ich erozji oraz rozwoju szkodliwych grzybów. Na szczęście dylatacje można uszczelnić – na przykład za pomocą iniekcji, w czym specjalizuje się firma Kaiser One.

Pierwszym etapem prac jest oczywiście sprawdzenie, czy to właśnie dylatacja jest naszym problemem. Wymaga to fachowej wiedzy od strony specjalistów, których zatrudnimy do jej uszczelnienia. Jeśli okaże się, że to rzeczywiście dylatacja cieknie, fachowcy będą mogli przystąpić do prac.

Jak odbywa się uszczelnianie dylatacji?

Pierwszym ich etapem jest oczywiście dokładne oczyszczenie szczeliny dylatacyjnej. Często znajduje się w niej materiał termoizolacyjny, taki jak wełna mineralna czy styropian. Jeśli jest zabetonowana, konieczne jest rozkucie miejsca przecieku i dopiero późniejsze jej oczyszczenie. Cały proces musi zostać wykonany z dokładnością i wyczuciem, tak, by po zakończeniu prac dylatacja dalej spełniała swoją rolę i by dało się ją odpowiednio zabezpieczyć.

Czyszczenie ścianek szczeliny dylatacyjnej ma znaczenie przy dalszych czynnościach. Dzięki niemu zastosowany później materiał uszczelniający dobrze przywiera do ścianek szczeliny i spełni pokładane w nim nadzieje. Poza tym, po wyczyszczeniu dylatacji możliwe jest zbadanie dokładnych wymiarów i innych parametrów dylatacji w celu ustalenia dalszej metodologii. Takie badanie pozwala między innymi na wybranie najlepszych miejsc na wywiercenie otworów, do których wprowadzone zostaną pakery iniekcyjne. Parametry szczeliny dylatacyjnej warunkują także dobór materiału uszczelniającego.

Po dokładnym oczyszczeniu dylatacji do wnętrza szczeliny poprzez pakery wprowadzany jest materiał uszczelniający. Dokonuje się tym samym właściwa iniekcja. Zazwyczaj owego materiału wprowadza się do szczeliny nieco więcej, niż zakładałaby to jej pojemność – sprawia to, że jego nadmiar wypływa otworem, którym wcześniej przedostawała się woda. Stanowi to ostateczne potwierdzenie skuteczności metody uszczelniającej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz