Artykuł sponsorowany

W jaki sposób transportowane są materiały sypkie?

W jaki sposób transportowane są materiały sypkie?

Firma Ruta Transport dysponuje niemal 170 zestawami drogowymi do przewozu materiałów sypkich luzem w silosach. Składają się one z ciągników marki Scania oraz naczep silosowych marki Spitzer Silo Fahrzeugwerke. Silosy leżące, tzw. dolnozsypy mają pojemność 34 m³ i 37 m³, natomiast silosy podnoszone 45 m³ i 60m³. Zróżnicowana oferta naczep pozwala Ruta Transport dopasować się do indywidualnych potrzeb klientów w różnych gałęziach przemysłu, gdyż umożliwia najlepsze dopasowanie środka transportu do przewożonego materiału.

Jakie sprzęty służą do przewozu towarów sypkich?

Silosy leżące przystosowane są do przewożenia materiałów o wysokiej gęstości nasypowej i dedykowane do określonych materiałów jak cement, wapno czy popioły lotne. Mają samonośną konstrukcję. Zbiornik jest na stałe zespolony z podwoziem a podczas rozładunku nie zmienia swojego położenia. W zależności od wielkości zbiorniki te podzielone są na pojedyncze komory w kształcie lejów zakończonych magistralą wyładowczą, dzięki czemu możliwe jest wykonanie rozładunku pneumatycznego.

Silosy podnoszone natomiast przystosowane są do transportu neutralnych materiałów chemicznych, paszowych i specjalistycznych materiałów budowlanych. Składają się z jednokomorowego zbiornika w kształcie cylindra umiejscowionego na ramie naczepy. Aby dokonać rozładunku materiału, należy podnieść silos do pozycji niemal pionowej, zsypując materiał w kierunku tylnego otworu wylotowego. Oprócz typowego rozładunku pneumatycznego można dokonać także rozładunku grawitacyjnego.

Załadunek obu typów naczep odbywa się na dwa sposoby: przez górne otwory włazów zasypowych albo pneumatycznie przez króciec załadunkowy. Zasadniczo obowiązuje zasada: im wyższa gęstość nasypowa materiału, tym lepiej do jego transportu sprawdzi się silos o mniejszej pojemności.

Zalety silosów podnoszonych

Najważniejszym aspektem wyboru marki Spitzer jest dla Ruta Transport jakość wykonania i trwałość naczep. Naczepy silosowe Spitzer są jednocześnie lekkie i kompaktowe, co ma ogromne znaczenie, gdy naczepa przejeżdża wiele tysięcy kilometrów w ruchu wahadłowym. Silosy Spitzer uważane są za najlżejsze na rynku i przekłada się to bezpośrednio na opłacalność transportu. Ewentualne odstępstwa wynikają np. z różnic w konfiguracji lub w zastosowanym wyposażeniu. Jakość wykonania naczep i zastosowane w nich rozwiązania gwarantują bezpieczeństwo użytkowników. Bezpieczna i bezawaryjna eksploatacja związana jest również z regularnymi okresowymi przeglądami stanu technicznego naczep oraz z dopracowaniem szczegółów konstrukcyjnych wyposażenia, takich jak: węże rozładunkowe, obejmy zabezpieczające przed rozpięciem się połączeń podczas rozładunku, obejmy metalowe na redukcje połączeń, maty wibracyjne, system wibracji silosu, zawory zwrotne, zawory bezpieczeństwa, spulchniania, mikrofiltr, zestaw redukcji i końcówek rozładunkowych, termometr i zawór podciśnienia.

Akcesoria w silosach są łatwo demontowalne, a wnętrze silosów wykończono w sposób ułatwiający proces mycia powierzchni ładunkowej. Czystość jest bowiem kluczowa, aby nie doszło do zanieczyszczenia ładunku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz