Materiał Partnera

W jaki sposób szybko i bezpiecznie przetransportować niesprawny pojazd?

W jaki sposób szybko i bezpiecznie przetransportować niesprawny pojazd?

Kiedy samochód odmawia posłuszeństwa, pozostaje nam tylko znaleźć odpowiedni sposób, aby przetransportować go do mechanika. Najłatwiejszym sposobem jest użycie linki holowniczej, jednak nie tylko potrzebujemy drugiego auta, ale też nie zawsze jest to zgodne z prawem. W jakich sytuacjach można użyć poszczególnych środków transportu i o czym trzeba pamiętać?

Linka holownicza – kiedy można jej użyć?

Żeby móc holować samochód niezbędny jest drugi kierowca z własnym pojazdem. Ponadto, zepsute auto powinno mieć sprawne hamulce oraz światła awaryjne, aby nie stwarzać zagrożenia na drodze. Do holowania można użyć różnego typu linek, lecz trzeba pamiętać, by spełniały poniższe warunki:

  • długość od 4 do 6 metrów i oznaczenie chorągiewką pośrodku
  • rozciągliwość do kilkudziesięciu centymetrów (nie jest konieczne, ale doskonale amortyzuje)
  • linka kinetyczna – bardzo rozciągliwa, służąca również do wyciągania pojazdów z rowów itp.
  • sztywny hol – stosowany w przypadku aut dostawczych, ale nadaje się również do osobowych (duża łatwość manewrowania)

Laweta czy autolaweta

Jeżeli auto nie jest w stanie bezpiecznie się poruszać na lince holowniczej, konieczne jest wynajęcie autolawety lub lawety. Podstawowa różnica między tymi dwoma środkami jest taka, że tradycyjna laweta jest wyłącznie swego rodzaju przyczepą, służącą do transportowania pojazdów. Natomiast autolaweta to samodzielny środek transportu. Obie formy można z wynająć w profesjonalnych firmach, takich jak Wypożyczalnia Autolawet Piotr Moczarny. Ceny wynajmu zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za dobę, dlatego nie jest to kosmiczny wydatek i opłaca się nawet w przypadku dalekiego transportu np. do innego kraju.

Jak zamocować samochód na lawecie?

Żeby bezpiecznie transportować pojazd na lawecie, należy odpowiednio go zabezpieczyć. Samo wprowadzenie pojazdu powinno odbywać się powoli i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Auto nie może się zsunąć ani uderzyć w kokpit autolawety. Pasy mocujące najlepiej jest założyć na wszystkie cztery koła. Podczas wjeżdżania na lawetę przydatna będzie pomoc drugiej osoby, która zasygnalizuje prawidłowe położenie auta.

Transport dużych pojazdów i maszyn rolniczych

W przypadku pojazdów, których masa całkowita łącznie z lawetą przekroczy 3,5 tony, prawo jazdy kategorii B nie wystarczy. Jeśli nie posiadamy odpowiednich uprawnień, pozostaje wynajęcie autolawety wraz z kierowcą. Jest to nieco większy wydatek, dlatego nie opłaca się w przypadku dużych odległości.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz