Materiał Partnera

W jaki sposób składować drobne części w sklepach i magazynach?

W jaki sposób składować drobne części w sklepach i magazynach?
Niewielkie części, takie jak śrubki lub gwoździe są dość trudne w składowaniu. Mogą się rozsypywać i mieszać ze sobą, co jest szczególnie uporczywe w przypadku marketów budowlanych. Żeby przechowywać je w odpowiedni sposób, warto zaprojektować odpowiednie regały, wyposażone w oddzielne pojemniki magazynowe. W jaki sposób możesz to zrobić i gdzie je zakupić?

Które regały nadają się do drobnych części?

W przypadku części drobnych, składowanych w dużych ilościach luzem, kluczowym elementem organizacji magazynu i regałów sklepowych jest właściwe rozplanowanie przestrzeni. Półki powinny pomieścić jak najwięcej części przy jednoczesnym dobrym dostępnie do wszystkich elementów. Firma Dexion proponuje takie rozwiązania, jak:

  • Standardowe regały półkowe – sprawdzają się zarówno w przypadku marketów budowlanych, jak i zmechanizowanych centrów logistycznych. Za ich powszechnym stosowaniem stoją przede wszystkim niskie ceny.
  • Regały przesuwane – doskonałe w magazynach i archiwach. Można je zsuwać razem i zamykać, zapewniając bezpieczeństwo przeciw osobom niepowołanym i kradzieżom.
  • Regały półkowe przepływowe – pozwalają na modyfikowanie układu magazynu. Istnieje możliwość dostosowania ich do różnych objętości i wagi produktów.
  • Regały automatyczne – przydatne w miejscach, gdzie konieczny jest szybki i sprawny przepływ części. Zwłaszcza w halach rozładunkowych i załadunkowych.

Wybór właściwego typu regałów pozwala na odpowiednie rozplanowanie przestrzeni sklepu lub magazynu. Ważne jest, aby miejsca te pomieściły jak najwięcej produktów, przy jednocześnie minimalnym zastawieniu wolnej przestrzeni. Z tego powodu, wszystkie regały powinny być konstrukcji niemasywnej, lecz wszystko szczególnie mocnej i stabilnej.

Pojemniki magazynowe – właściwa organizacja 

Oprócz rozmieszczenia regałów ważny jest również sposób składowania drobnych elementów na półkach. Kartony nie są zbyt trwale, dlatego po ich rozdarciu, części mogą się rozsypywać. O wiele lepszym sposobem jest zamontowanie na regałach pojemników magazynowych, wykonanych z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Ze względu na spore zróżnicowanie rozmiarów – od 400 ml do nawet 21 litrów – możliwe jest składowanie zarówno śrubek lub gwoździ, jak i nieco większych części hydraulicznych lub samochodowych.

W podziale na kategorie mogą pomóc nie tylko rozmiary, ale również kolory pojemników. Usprawni to pracę na magazynie oraz odnajdywanie poszczególnych przedmiotów na półkach sklepowych. Polipropylen jest odporny na tłuszcze i wilgoć, dlatego bardzo łatwo zachować czystość produktów, nawet w przypadku części, w których już na etapie produkcji stosuje się oleje lub smary.

Opracowanie:
Warszawa, Wenecka 12
tel. 22 295 08 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz