Artykuł sponsorowany

W jaki sposób przygotować tkaninę do barwienia?

W jaki sposób przygotować tkaninę do barwienia?

Tkaniny blakną i żółkną, tracąc swój naturalny kolor. Jeśli nie chcesz się ich pozbywać, możesz tchnąć w nie nowe życie poprzez zafarbowanie ich na nowy kolor. Przybliżamy barwniki, które można wykorzystać do farbowania tkanin, przedstawiamy, w jaki sposób przygotować tkaninę do barwienia, a także informujemy, które tkaniny nadają się do farbowania, a które nie.

Barwnik naturalny czy syntetyczny?

Najważniejszy w całym procesie farbowania jest oczywiście barwnik. Tkaniny można farbować naturalnymi barwnikami: łupinami cebuli, owocami czarnego bzu czy orzechami włoskimi. Stosując barwniki naturalne, nie możemy być jednak pewni, że otrzymamy pożądany kolor. Jeśli chcemy zafarbować tkaninę na konkretny odcień, najlepszym wyborem będzie barwnik do tkanin w torebce. Jeśli zastosujemy go na białej tkaninie, na pewno zafarbuje ona na kolor umieszczony na opakowaniu. W przypadku barwienia tkaniny kolorowej ostateczny kolor będzie zapewne nieco inny – na przykład farbując tkaninę fioletową na czerwono, otrzymamy pewien odcień tego koloru.

Jak przygotować tkaninę do farbowania?

Pierwszym krokiem w procesie barwienia tkaniny jest sprawdzenie jej rodzaju, temperatury farbowania oraz wagi materiału. Gdy jesteśmy już pewni, z czym mamy do czynienia, trzeba porządnie uprać tkaninę w celu usunięcia ewentualnych zabrudzeń. Jeśli używamy barwnika z torebki, należy rozpuścić jej zawartość w 1 l wody, dodając 2 garści soli. Wyprany materiał trzeba zaś zanurzyć na około 15 minut w ciepłej wodzie. Kolejnym krokiem jest podgrzanie wody w emaliowanym naczyniu – tyle, by możliwe było swobodne zanurzenie tkaniny. Do podgrzanej wody należy wlać rozpuszczony barwnik, a na koniec włożyć tkaninę i podgrzewać do temperatury 30-60°C przez około 60 minut, mieszając co jakiś czas. Po wystygnięciu tkaninę należy płukać w zimnej wodzie. Cały proces można przeprowadzić także w pralce, pamiętając o tym, by nie odwirowywać. Zabarwionej tkaniny nie należy suszyć na słońcu.

Zobacz też: Jak barwić tkaniny?

Jakie tkaniny można farbować, a jakie nie?

Niestety nie wszystkie tkaniny nadają się do farbowania.

Farbowanie dobrze zniosą tkaniny naturalne, takie jak bawełna, len czy jedwab, jak również wiskoza, trykot i tkaniny mieszane o niewielkiej zawartości syntetyków. Włókna te wyróżniają się dużą porowatością, dzięki czemu barwnik szybko przenika w ich strukturę i pozostaje w nich przez długi czas – opowiada nam pracownica Sklepu Plastycznego 24 z Otwocka. Nie zaleca się z kolei barwienia materiałów sztucznych, takich jak poliester, poliamid czy poliakryl. Farba nie wnika w nie lub wnika tylko częściowo, przez co efekty są zazwyczaj niesatysfakcjonujące. Jeśli mimo to chcemy upewnić się, czy dany materiał da się zabarwić, najlepiej wykonać próbkę na jego fragmencie ­– kończy nasza rozmówczyni.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz