W jaki sposób przygotować się na wizytę u trychologa?

Kim jest trycholog?
Trychologia to dziedzina medycyny, która cały czas intensywnie się rozwija. Zajmuje się zarówno diagnozowaniem, jak i leczeniem problemów związanych ze skórą głowy oraz włosami. Do chorób, którymi najczęściej zajmuje się trycholog, można zaliczyć takie przypadłości jak wypadanie włosów oraz łysienie, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łupież i łuszczyca. Specjalista pomoże również w przypadku mniej groźnych, lecz niekomfortowych problemów np. przetłuszczającej się lub nadmiernie wysuszonej skóry głowy.
Trycholog wcale nie musi być lekarzem, dlatego nie oczekujmy recepty czy skierowania na badania. Jego wiedza i doświadczenie przede wszystkim zdobywana jest na różnego rodzaju szkoleniach oraz warsztatach. Często uprawnienia trychologa posiadają kosmetyczki.
Co zrobić a czego nie robić przed spotkaniem?
Przygotowując się na takie spotkanie, należy pamiętać, w jakim celu tam idziemy i o co chcemy zapytać specjalistę. Warto podzielić się z nim naszymi spostrzeżeniami dotyczącymi nie tylko stanu włosów i skóry głowy, ale też ogólnej kondycji i zdrowia. Istotne są również wszelkie zmiany, które w ostatnim czasie zachodziły w życiu (stres, zmiana klimatu, ciąża, choroby przewlekłe itd.). Jest to bardzo ważne przy analizowaniu przyczyn naszego problemu. Trycholog z Vital Hairs podkreśla, aby nie bać się o nich mówić, gdyż specjalista jest po to, by pomóc – on też jest człowiekiem.
Co zrobić przed wizytą:
- umyć głowę 24h przed;
- wykonać podstawowe badania krwi (morfologia z rozmazem) oraz TSH;
- jeżeli bierzemy leki należy przygotować listę wraz z dawkami;
- spisać nazwy szamponów i stosowanych masek oraz innych produktów używanych w stylizacji i pielęgnacji włosów (warto zrobić zdjęcia składów);
- można wykonać dodatkowe badania np. ferrytyna, prolaktyna, testosteron wolny, FT3, FT4, żelazo, witamina D.
Czego nie wolno robić przed wizytą:
- nie stosować po myciu żadnych masek, odzywek i produktów do stylizacji;
- przynajmniej 2 tygodnie przed wizytą nie farbować włosów;
- przynajmniej tydzień przed wizytą nie strzyc włosów;
- nie należy modelować włosów ani poddawać ich chemicznym zabiegom np. prostowanie keratynowe, trwała ondulacja, styling.