Materiał Partnera

W jaki sposób przewozi się materiały i kruszywa budowlane?

W jaki sposób przewozi się materiały i kruszywa budowlane?

To, że bez materiałów i kruszyw budowlanych nie będzie możliwe przeprowadzenie robót budowlanych, wie każdy. Dlatego ważne jest dostarczenie ich na wskazane miejsce, gdzie realizowana jest inwestycja. Kruszywa i materiały budowlane przewozi się na miejsce budowy za pomocą specjalistycznych samochodów ciężarowych. Czym dokładnie są kruszywa i o czym trzeba pamiętać podczas ich transportowania?

Czym są kruszywa budowlane?

Kruszywa budowlane są specjalny rodzaj materiałów wykorzystywanych na budowach. Do nich zalicza się między innymi piasek, żwir, żużel czy tłuczeń. Mianem kruszyw określa się fragmenty skał, które wydobywane są np. z osadów rzecznych lub ze stwardniałych skalnych formacji. Następnie fragmenty te są kruszone na mniejsze części, odpowiednio kształtowane i przesiewane. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to kruszywa się przemywa. Budowlane materiały tego typu dzieli się na dwie główne kategorie, którymi są kruszywa naturalne oraz alternatywne. Wydobywanie tych pierwszych zostało już opisane. Natomiast kruszywa alternatywne składają się przede wszystkim z odzyskanego betonu oraz wtórnych kruszyw pochodzących z odpadów, którymi mogą być żużel, popiół czy odpady górnicze.

Transport kruszyw budowlanych – jak wygląda?

Transport materiałów budowlanych i kruszyw może przebiegać rozmaicie, na co wpływ ma rodzaj drogi, kierunek transportu, a także odległość między nadawcą towaru i jego odbiorcą. Wybór odpowiedniego transportu uzależniony jest również od charakteru transportowanego produktu. Inne środki transportu sprawdzą się w trakcie przewozu materiału rozdrobnionego, inne do transportu materiałów sypkich, a jeszcze inne dla produktów paczkowanych. Wyróżnia się kilka rodzajów transportu kruszyw, a wśród nich jest np. transport kolejowy. Należy jednak zaznaczyć, że kruszywa najczęściej przewozi się drogą lądową z wykorzystaniem samochodów ciężarowych.

Transport materiałów budowlanych drogą lądową, który oferuje przedsiębiorstwo transportowe Sigma z Łuckiej-Kolonii w województwie lubelskim jest najpopularniejszy, ponieważ daje największe możliwości. Samochody ciężarowe mogą poruszać się po wielu drogach, gdzie pociągi lub inne pojazdy nie są w stanie dojechać. Poza elastycznością i łatwym dostępem transport samochodowy gwarantuje możliwość przewożenia najróżniejszych produktów budowlanych. Zawdzięczamy to stosowaniu rozmaitych typów pojazdów, które przeznaczone są do transportowania rozmaitych materiałów. Przed rozpoczęciem realizacji zadania, a nawet przed nawiązaniem współpracy z firmą transportową, należy poinformować pracowników danego przewoźnika, jakie kruszywa chcemy transportować. Taka informacja pomoże w dobraniu odpowiedniego środka transportu.

Samo przewożenie kruszyw budowlanych nie jest trudne dla doświadczonych kierowców, aczkolwiek trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim kruszywo powinno być odpowiednio ułożone, aby nie doszło do nadmiernego przeciążenia jednej strony pojazdu. Oprócz tego firma transportowa musi zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przewożonego ładunku, aby nie doszło do jego rozsypania w trakcie jazdy, co mogłoby spowodować znacznie utrudnienia w ruchu drogowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz