Materiał Partnera

W jaki sposób przebiega przeciętna wizyta z psem u fryzjera dla zwierząt?

W jaki sposób przebiega przeciętna wizyta z psem u fryzjera dla zwierząt?
Wizyta u psiego groomera czasami jest konieczna. Wiedzą o tym zwłaszcza właściciele ras długowłosych oraz amatorów tarzania się w śmieciach i innych paskudnych odpadkach. Psi fryzjer nie tylko dba o efekt wizualny, ale również zdrowie zwierzęcia, poprzez wiele ważnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak wygląda wizyta u groomera i czy mity o podawaniu leków uspokajających są prawdziwe?

Czy psom podaje się leki uspokajające?

Mit ten powstał już od momentu, kiedy pierwsze salony fryzjerskie dla zwierząt pojawiły się w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że groomerzy nie mają prawa podawać żadnych środków bez konsultacji z właścicielem. Zdarza się, że zwierzęta agresywne lub zbyt lękliwe wymagają podania leku, jednak należy robić to w konsultacji z lekarzem weterynarii. W większości przypadków wystarczy kilkudniowa suplementacja, oparta na naturalnych składnikach. Przykładem może być suplement diety KalmVet, który ma działanie łagodne i bezpieczne dla zwierzęcia. Właściciel powinien podawać uzgodnioną z weterynarzem dawkę na około tydzień przed stresującą wizytą. Ilość suplementu dostosowuje się do masy psa oraz jego wieku.

Można również stosować środki uspokajające, krótko działające tuż przed strzyżeniem w formie zastrzyku. Tylko lekarz weterynarii może je podać i nadzorować stan zwiotczenia . Jest to możliwe wyłącznie w gabinetach groomerskich przy lecznicach weterynaryjnych.

Dobry groomer jest jednocześnie bardzo dobrym zoopsychologiem i najczęściej u psów "trudnych" nie są potrzebne żadne środki uspokajające.

Przebieg wizyty u psiego fryzjera

Żeby się uspokoić przed pierwszą wizytą u groomera, dobrze wiedzieć, w jaki sposób przebiegają tego typu wizyty. Przede wszystkim, wszystkie czynności są wykonywane z wyczuciem, a przed rozpoczęciem zabiegów pielęgnacyjnych fryzjer najpierw zdobywa sympatię psa. Przebieg został opracowany na podstawie toruńskiego Gabinetu Pielęgnacji Psów, który funkcjonuje już od 2004 roku, co daje aż 15 lat praktyki!

Jak wygląda psia wizyta u groomera:

  1. Najpierw fryzjer poznaje psa oraz przekonuje go do siebie za pomocą głaskania lub smakołyków.
  2. Krótki wywiad z właścicielem dotyczący codziennej pielęgnacji.
  3. W przypadku strzyżenia psów długowłosych możliwy jest wybór fryzury.
  4. Po kąpieli i wysuszeniu fryzjer rozczesuje kołtuny i pozbywa się martwej sierści.
  5. Strzyżenie, które zażyczył sobie właściciel lub według wymogów FCI wzorca rasy (psy wystawowe).
  6. Zabiegi dodatkowe: czyszczenie uszu i zatok, pielęgnacja oczu, przycięcie pazurków - w dobrym gabinecie groomerskim jest w standardzie i cenie strzyżenia.
Profesjonalny gabinet fryzjerski używa kosmetyków bezpiecznych dla zwierząt, które nie tylko ułatwiają pielęgnację, ale równie odżywiają sierść. Podczas odbioru psa z gabinetu fryzjer udzieli porad, które ułatwią zachowanie estetycznego wyglądu sierści na długo po wizycie. Koszt usługi zależy głównie od tego, jak duży jest pies, jaką ma sierści i które zabiegi pielęgnacyjne są konieczne. Na stoły groomerskie trafiają czasami zwierzęta mocno zaniedbane, których doprowadzenie do dobrego stanu zajmuje kilka godzin – czasami konieczna będzie więcej niż jedna wizyta. Zwykle dzieje się tak w przypadku psów ze schroniska lub znajd.
Opracowanie:
Toruń, św. Józefa 113
tel. 56 654 42 93
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz