Artykuł sponsorowany

W jaki sposób prawidłowo wymieniać uszczelki w oknach? Kiedy to robić?

W jaki sposób prawidłowo wymieniać uszczelki w oknach? Kiedy to robić?

Wymiana uszczelek to podstawowa czynność, która pozwala utrzymać komfort użytkowania okna. Zużywają się one na skutek zwykłej eksploatacji, lecz ich tempo zniszczenia da się spowolnić. Jeśli zauważymy, że w mieszkaniu jest zimniej i dociera do niego więcej hałasu, z wymianą uszczelek nie ma co czekać. Chociaż wydaje się to błahą czynnością, zdarzają się sytuacje, kiedy konieczna jest profesjonalna pomoc.

Kiedy konieczna jest wymiana uszczelki?

Żywotność uszczelki to nawet 10 lat. Niszczeje ona jednak dużo szybciej, gdy nie jest odpowiednio konserwowana. Chociaż jej czyszczenie i natłuszczanie nie wydaje się trudnym zadaniem, to może być pracochłonne, zwłaszcza jeśli mieszkamy w dużym domu ze znaczną ilością okien.

Wymiana uszczelek jest konieczna, gdy w naszym mieszkaniu nie da się utrzymać odpowiedniej temperatury. Mimo zamkniętego okna wyczuwamy wówczas ciąg powietrza przy skrzydle. Choć uszczelki wytwarzane są z wytrzymałego materiału, to na skutek częstej eksploatacji okna twardnieją i stopniowo się rozpadają. Mówimy wówczas, że uszczelki ,,sparciały’’.

Aby wiedzieć, w jakim stanie znajdują się uszczelki, należy dokonywać ich regularnego przeglądu. Najlepiej zabrać się za to przed zimą i latem. Regulacja skrzydeł okiennych i wysokości pozwoli stwierdzić, czy uszczelki są jeszcze zdatne do dalszego użytkowania.

Przygotowania do wymiany uszczelki

Wymiana uszczelki wymaga zaznajomienia się z profilem posiadanych okien. Będzie on się różnił w zależności od producenta, więc dopiero znając model i typ okna, możemy zająć się poszukiwaniem właściwej uszczelki. Wszelkie niezbędne informacje zawarte są na tzw. tabliczce znamionowej okna.

Aby montaż przebiegał bez problemów, nowa uszczelka powinna posiadać taki sam rozmiar i kształt, co poprzednia. Wystarczy je porównać ze wzornikiem, który odnajdziemy na wielu stronach internetowych. Można również zwrócić się o pomoc do dystrybutora bądź producenta. Zdecydowanie nie warto wydawać pieniędzy na uniwersalne uszczelki z marketów budowlanych, gdyż mogą okazać się całkiem nietrafione.

Uszczelki można kupić już docięte na wymiar, lecz wiąże się to z większymi kosztami. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest kupno ciągłej taśmy. Przymierzając ją do starych uszczelek, możemy sami ją przyciąć i dopasować. Skala trudności jest większa w przypadku okien, w których uszczelki są zgrzewane w narożnikach. Ich instalacja wymaga już fachowej ręki. Warto skorzystać z usług doświadczonych montażystów jak Mobilny Serwis Okien Michał Rut.

Wymiana uszczelki w praktyce

Wymiana uszczelki rozpoczyna się od usunięcia starej. Jeśli jest ona przymocowana zszywkami, należy je wpierw oderwać. Po wyjęciu zużytego elementu, gniazdo, w którym się znajdował, trzeba dokładnie wyczyścić z piasku i innych zabrudzeń. Do tego celu dobrze nada się odkurzacz. W narożnikach, gdzie uszczelka nigdy nie była wymieniana, powstają często zgrubienia. Pozostałości po kleju czy tłuszczu należy usunąć, gdyż w przeciwnym razie nie będziemy mogli prawidłowo założyć uszczelki.

Do oczyszczenia rowków z grudek można użyć nożyka do tapet lub śrubokręta. Wejście do gniazda warto też czymś przesmarować. Najlepiej będzie użyć białej pasty do smarowania rur PCV, ale i domowy płyn do naczyń również da sobie radę.

Jeśli skończyliśmy czyszczenie, produkt należy umieścić w szczelinie. Warto pamiętać o tym, aby najwyższa część uszczelki znajdowała się na zewnątrz. Inaczej powstanie kieszeń, która w niedalekiej przyszłości będzie zbierała tylko brud.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz