Artykuł sponsorowany

W jaki sposób prawidłowo holować samochód?

W jaki sposób prawidłowo holować samochód?

Samochody to pojazdy, które w każdej chwili mogą ulec rozmaitym awariom, czego konsekwencją będzie unieruchomienie pojazdu. W takiej sytuacji niezbędne może okazać się holowanie samochodu. Czynność ta nie jest bardzo skomplikowana, jednakże nieznajomość podstawowych zasad i przepisów znacznie utrudnia jej wykonanie. Zatem o czym powinniśmy pamiętać podczas holowania pojazdów?

Podstawowe zasady związane z holowaniem auta

Holowanie samochodu może być niezbędne w każdej sytuacji, której nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Być może będziemy musieli skorzystać z takiej pomocy po stłuczce lub kolizji, a nawet po usterce jakiegoś elementu w pojeździe. Niezależnie od tego, co stało się na drodze, musimy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym holowanie pojazdu będzie odbywało się zgodnie z przepisami, a co najważniejsze bezpiecznie. Zgodnie z przepisami prawa i bezpieczeństwa w ruchu drogowym holowanie pojazdu powinno odbywać się z ograniczeniem prędkości. W terenie zabudowanym wynosi ona maksymalnie 30 km/h, natomiast poza obszarem zabudowanym to 60 km/h. Należy też pamiętać, że pojazd holujący zawsze musi mieć włączone światła mijania.

Do holowania wykorzystuje się odpowiednie rodzaje połączeń, które umieszcza się między pojazdami. Wyróżnia się dwa główne połączenia – sztywne i luźne. Musimy pamiętać o tym, że połączenie nie może zostać przypadkowo odczepione lub zerwane podczas jazdy. Trzeba też dodać, że oba pojazdy muszą mieć sprawne układy hamulcowe, jeśli korzystamy z połączenia luźnego. Z kolei w przypadku sztywnego połączenia wystarczy, że sprawne hamulce ma pojazd holujący. Należy także zwrócić uwagę na odległości między samochodami. W przypadku połączenia luźnego wynosi ona maksymalnie 4-6 metrów, a sztywnego 3 metry. Połączenie musi być także oznakowane chorągiewką w kolorze żółtym lub czerwonym albo pasami biało-czerwonymi.

Ważne jest też to, aby samochód holowany miał oznaczenie w postaci trójkąta ostrzegawczego. Trójkąt powinien znajdować się po lewej stronie auta, na zewnątrz, aczkolwiek wielu kierowców stosuje praktykę, że umieszcza go za tylną szybą pojazdu, jednakże nie jest to właściwe zachowanie. Holowany pojazd musi mieć też włączone światła pozycyjne. Jeśli mowa o światłach, to nigdy nie wolno używać świateł awaryjnych w samochodzie holowanym.

Kiedy holowanie auta nie jest możliwe?

Istnieje kilka sytuacji, w których holowanie pojazdów jest niemożliwe, a wręcz zabronione. Czynności tej nie możemy przeprowadzić, jeżeli pojazd holowany ma niesprawny układ hamulcowy lub kierowniczy. Pomoc Drogowa Mar-Trans z Górników w województwie świętokrzyskim informuje, że zabronione jest holowanie pojazdów silnikowych, gdy:

  • hamulce działają tylko w przypadku sprawności silnika,
  • holujący samochód ma naczepę lub przyczepę,
  • rzeczywista masa holującego pojazdu jest niższa niż holowanego (zasada ta obowiązuje, gdy podczas holowania nie korzysta się z układu kierowniczego i hamulcowego pojazdu holowanego),
  • auta znajdują się na autostradzie.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz