Materiał Partnera

W jaki sposób powstaje i jak się objawia wstrząśnienie mózgu?

W jaki sposób powstaje i jak się objawia wstrząśnienie mózgu?

Wśród często pojawiających się stanów neurologicznych wymienia się wstrząśnienie mózgu. Dochodzi do niego wskutek kontuzji mechanicznej. Cechą charakterystyczną jest pourazowa utrata przytomności, która trwa kilkanaście sekund do kilku minut. Następnie pacjent dochodzi do siebie, po czym nie stwierdza się obecności negatywnych symptomów ze strony układu nerwowego.

Jakie okoliczności mogą przyczynić się do powstania wstrząsu mózgu?

Wstrząs mózgu możemy podejrzewać, gdy podczas określonego zdarzenia człowiek doświadcza siły wywołującej przyspieszenie przyjmującej wartości od 230 do 300 g. Nie dochodzi tutaj do naruszenia ciągłości opony twardej. U malutkich dzieci okolicznością sprzyjającą jest upadek niejednokrotnie spowodowany przez opiekuna. W przypadku starszych dzieci - upadki komunikacyjne. Dorośli natomiast doświadczają tego stanu podczas aktywności fizycznej, w pracy bądź przez wypadki samochodowe.

Jakie wyróżnia się rodzaje wstrząśnienia mózgu?

Rodzaje urazu uzależnione są od nasilenia się zaburzeń neurologicznych powstałych po wypadku. Wstrząśnienie mózgu może mieć cztery stopnie, przy czym pierwszy ma charakter lekki, natomiast czwarty charakteryzuje się najsilniejszym zespołem objawów. Dwie początkowe fazy są łagodne i nie przynoszą utraty świadomości. Trzeci stopień sprawia, że człowiek doświadcza bardzo wyraźnej dezorientacji oraz dłuższego okresu niepamięci wstecznej. Ostatni to sytuacje od wyraźnego splątania, braku pamięci, aż do utraty przytomności. Bardzo często potrzebna jest hospitalizacja i obserwacja na oddziale – podkreśla doktor Zdzisław Wachecki, który ma Prywatną Praktykę Lekarską Gabinet Neurologiczny w Kołobrzegu.

Jakie symptomy mogą wskazywać wstrząśnienie mózgu?

Wstrząs mózgu połączony jest z chwilową utratą przytomności. Zauważa się epizody niepamięci zarówno wstecznej, jak i następczej. Często wymienia się nieprawidłowości o charakterze autonomicznym, a więc nudności, wymioty, dolegliwości bólowe głowy. Zauważyć należy, że symptomy wstrząsu bez powikłań najczęściej ustępują po 3 dniach od zdarzenia.

Jak udzielić pomocy poszkodowanemu?

W przypadku, gdy osoba poszkodowana jest przytomna, ale zdezorientowana wzywamy pogotowie i dbamy, żeby człowiek gwałtownie nie zmieniał pozycji. Natomiast, gdy uraz doprowadził do nieprzytomności, dzwonimy po pomoc, osobę pozostawiamy w zastanej pozycji bądź układamy w bezpiecznej bocznej. Monitorujemy oddech. Gdy nie wyczuwamy akcji serca, przeprowadzamy resuscytację, a więc 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz