Artykuł sponsorowany

W jaki sposób powstają atomizery?

W jaki sposób powstają atomizery?

Atomizery to elementy opakowań, które pozwalają na łatwe korzystanie z produktów w postaci płynów – najczęściej perfum, kosmetyków, leków. Głowice rozpylające atomizerów, umożliwiają równomierne rozpylanie drobinek cieczy w powietrzu. Mogą być zabezpieczone zamknięciami z tworzyw sztucznych, szkła lub drewna. Zapewniają komfortowe dozowanie, ale także skutecznie zabezpieczają zawartość opakowania przed rozlaniem lub wietrzeniem.

Atomizery kiedyś i dziś

Pierwszy atomizer powstał w XIX wieku. Za jego twórcę uznaje się doktora Allena DeVilbissa, który opracował na potrzeby swojej praktyki, łatwy i higieniczny sposób podawania oleju leczniczego swoim pacjentom. Wynalazek okazał się na tyle dużym sukcesem, iż lekarz postanowił go opatentować. Atomizery szybko stały się popularne, a w 1890 roku firma DeVilbiss Manufacturing Company rozpoczęła produkcję rozpylaczy w dużych ilościach. I choć liczne źródła historyczne podają, iż wcześniej atomizery pojawiały się chociażby na paryskich wystawach perfum, to właśnie firma DeVilbissa była przez lata światowym monopolistą w produkcji atomizerów.

Dzisiejsze atomizery wyglądają inaczej, niż te z XIX wieku, z charakterystyczną gumową bańką, której ściskanie powodowało wydobywanie się mgiełki perfum czy leku, ale zasada ich działania jest taka sama. Opiera się ona na różnicy ciśnień – wciśnięcie tłoka, znajdującego się w butelce (dawniej ściskanie gumowej pompki) powoduje, że znajdujący się w butelce płyn jest wypychany przez wężyk i rozpylany w powietrzu w postaci mgiełki.

Technologia w służbie dobrych marek

Atomizer składa się z głowicy rozpyłowej (lub w przypadku leku – aplikatora), gwintu za pomocą którego mocowany jest na opakowaniu, wężyka pobierającego płyn, sprężynki umożliwiającej tłoczenie oraz pierścienia maskującego atomizer. Może zawierać także zakrętkę lub korek, które dodatkowo chronią płyn przed wietrzeniem. Poszczególne elementy wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, np. z tworzyw sztucznych czy aluminium.

Jedną z technik formowania atomizerów z tworzyw sztucznych jest formowanie wtryskowe. Za jego pomocą wykonuje się m.in. różnego typy zamknięć perfumeryjnych. Formowanie wtryskowe pozwala na uzyskiwanie różnorodnych form, podobnie jak tłoczenie – proces, w wyniku którego powstają atomizery aluminiowe.

– Atomizery mogą być kompatybilne z różnymi pojemnikami – szklanymi, z tworzyw sztucznych, aluminiowymi. Poszczególne modele różnią się między innymi długością rurki, rodzajem gwintu, zdobieniami pierścienia. Ma to znaczenie zwłaszcza dla produkcji private label, gdzie każdy etap procesu produkcyjnego, także pozornie mało znaczący dobór opakowań i zamknięć, mogą zadecydować o powodzeniu i sprzedaży danego produktu. – mówi ekspert z firmy WATS z Mysłowic, która jest liderem branży chemiczno-kosmetycznej w Europie.

Atomizery ułatwiają aplikację płynów, zmniejszają ich zużycie, przy tym są higieniczne, co wpływa na przedłużenie przydatności do użycia produktów i bezpieczeństwo ich stosowania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz