Artykuł sponsorowany

W jaki sposób pirotechnicy uzyskują różnorodne kolory fajerwerków?

W jaki sposób pirotechnicy uzyskują różnorodne kolory fajerwerków?
Pokazy pirotechniczne są uwielbiane na całym świecie. Organizuje się je nie tylko z okazji Nowego Roku. Są nieodłącznym elementem wielu festiwali i imprez masowych. Coraz więcej osób wybiera fajerwerki jako punkt swojej imprezy okolicznościowej, na przykład wesela lub osiemnastki. To nie tylko dźwięk wybuchu, ale przede wszystkim niesamowita gra światła. Jak uzyskuje się ich barwy?

Najpopularniejsze rodzaje fajerwerków

Sztuczne ognie są znane w Polsce już od setek lat. Dawniej były oczywiście mniej widowiskowe i zarezerwowane głównie dla szlachty oraz na obrzędy i święta religijne lub kulturowe. Ich geneza pochodzi najprawdopodobniej od triumfalnych wystrzałów z broni, które oznaczały wygrane bitwy. Dzisiejsi pirotechnicy z roku na rok coraz bardziej udoskonalają swoje produkty, tworząc niesamowite pokazy. Obecnie możemy wyróżnić pięć typów fajerwerków, które są powszechnie dostępne na rynku:

  1. Petardy – mogą być lontowe lub na draskę. Są głośne, jednak błysk jest bardzo krótki i niezbyt spektakularny. Uznaje się je za szczególnie niebezpieczne i podczas samodzielnego odpalania należy zachować wszelkie środki ostrożności.
  2. Wulkany – niekiedy zwane również fontannami. Zazwyczaj mają kształt długiego walca lub stożka. Wybuchy są ciche, a kolorowe iskry wystrzeliwane na wysokość od jednego do nawet kilku metrów.
  3. Wyrzutnie – najpopularniejszy produkt pirotechniczny, zaraz po zwykłych petardach. Są wielostrzałowe, głośne i dają niesamowity efekt wizualny na niebie. Można wśród nich wyróżnić tzw. chryzantemy, peonie, palmy, wierzby, bukiety i fale.
  4. Rakiety – dają podobny efekt jak wyrzutnie, jednak są one pojedynczymi strzałami. Zaopatrzone w drewniany kijek, umożliwiający wbicie w śnieg lub miękką ziemię.
  5. Rzymskie ognie – podłużne tuby zawierające od kilku do kilkunastu wystrzałów. Nie powinno się ich wystrzeliwać z dłoni, gdyż mogą się nagrzewać.

Ze względu na uzyskiwany efekt po wybuchu, pirotechnicy używają również takich nazw jak świetliki, wybuchy kuliste i eksplozje znacznikowe. Zazwyczaj przyjmuje się jednak indywidualne nazwy marketingowe, specyficzne dla każdego producenta.

Skąd się biorą różne kolory fajerwerków?

Kolory fajerwerków pochodzą od rodzaju substancji spalanych podczas wybuchu. Obecnie można uzyskać wiele różnorodnych odcieni, które zalezą od dodanych do soli płynów magnezowych i aluminiowych oraz jonów metali zawartych w mieszance. Do uzyskania koloru zielonego wykorzystuje się związki baru, żółtego – sodu, niebieskiego – miedzi, natomiast czerwonego – strontu. Poprzez wymieszanie tychże dodatków można uzyskać również wrażenie kolorów pośrednich, takich jak fiolet lub purpura.

Firma RG LIDER od ponad 30 lat zajmuje się wytwarzaniem wyjątkowych fajerwerków oraz organizacją spektakularnych pokazów pirotechnicznych. Profesjonalny zespół pirotechników ma doświadczenie nie tylko w pokazach dla klientów indywidualnych, ale również podczas efektownych i uroczystych imprez masowych.

Opracowanie:
Białystok, Żwirki i Wigury 26
tel. 516 269 899
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz