Materiał Partnera

W jaki sposób niewidomi mogą korzystać z komputera?

W jaki sposób niewidomi mogą korzystać z komputera?
Ze względu na to, że jednym z najważniejszych elementów zestawu komputerowego jest monitor, wiele osób sądzi, iż niewidomi nie są w stanie korzystać z tego typu sprzętu. Nic bardziej mylnego! W dzisiejszych czasach istnieją urządzenia i oprogramowanie, które umożliwiają swobodne poruszanie się w sieci osobom niewidomym lub niedowidzącym. Dlaczego warto odbyć tego typu szkolenie?

Rozrywka i dostęp do informacji

Korzystanie z komputera i Internetu to przede wszystkim dostęp do informacji oraz sposób na spędzanie wolnego czasu. W ten sposób można wymieniać się poglądami na każdy temat z innymi internautami lub dodać ogłoszenie kupna/sprzedaży jakiegoś przedmiotu. Podstawowym problemem osób niepełnosprawnych jest ich alienacja i wycofanie z życia społecznego. Dotyczy to nie tylko świata realnego, ale także tego wirtualnego. Większość zasobów internetowych jest w formie pisanej, dlatego osoby słabowidzące oraz niewidome nie są w stanie poznać ich treści bez pomocy osób trzecich. Właśnie dla takich osób zostały stworzone dodatkowe udogodnienia, między innymi specjalistyczne oprogramowanie, a szkolenie oferuje np. firma Tyflokom, której siedziba znajduje się w Radomiu.

Zalety korzystania z komputera przez osoby niewidome i słabowidzące:

  • otwarcie nowych ścieżek zawodowych;
  • dostęp do bieżących wydarzeń z Polski i świata;
  • komunikowanie się ze znajomymi i innymi internautami;
  • możliwość robienia zakupów online oraz wystawiania przedmiotów na aukcjach;
  • dostęp do ważnych kont – na przykład banku online;
  • sposób na spędzanie wolnego czasu;
  • otwarcie się na społeczeństwo i inne kultury.

Jak niewidomi korzystają z komputera?

Sprawne korzystanie z komputera niewidomych i słabowidzących jest bardzo łatwe, jednak wymaga regularnych ćwiczeń. Wcześniej wspomniane kursy zwykle odbywają się w trzech podstawowych etapach:

  1. Obsługa urządzenia – zapoznanie się z komputerem (obudowa, używanie klawiatury itd.) oraz narzędziami systemowymi. Uczestnicy kursu są uczeni również obsługi urządzeń dodatkowych, takich jak np. drukarka.
  2. Oprogramowanie udźwiękawiające i powiększające – jego rodzaje i użytkowanie.
  3. Zasoby internetowe – sprawne poruszanie się po sieci przy pomocy readerów.

Obsługa komputera przez osoby niedowidzące lub niewidome odbywa się przy pomocy specjalnego oprogramowania czytającego. Umożliwiają one nie tylko zwykłe odczytywanie tekstu, ale też informują użytkownika, jakie aplikacje i zakładki ma otwarte oraz gdzie dokładnie się znajduje. Najważniejszym etapem jest nauczenie się sprawnie korzystać z klawiatury, aby bez problemu móc wpisywać polecania. Osoby prowadzące kursy i szkolenia mają doświadczenie w pracy z niepełnosprawnymi i pomogą im na każdym etapie edukacji.

Opracowanie:
Radom, Wiejska 62 lok. 21
tel. 609 231 304
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz