Materiał Partnera

W jaki sposób można zakończyć związek małżeński?

W jaki sposób można zakończyć związek małżeński?
Nieudane małżeństwo ma wpływ na zdrowie psychiczne nie tylko małżonków, ale także pozostałych członków rodziny, w której powinna panować zgoda i ciepło. Kiedy pojawiają się konflikty niemożliwe do przebycia, warto zastanowić się na zakończeniu związku małżeńskiego. Istnieją trzy sposoby: separacja, rozwód oraz unieważnienie. Na czym polegają i które rozwiązanie będzie najodpowiedniejsze w Twoim przypadku?

Ratować czy odpuścić?

W dzisiejszych czasach często podejmuje się decyzje o rozwodzie bez próby ratowania małżeństwa. Jeśli jednak pojawiają się konflikty, warto w pierwszej kolejności skorzystać z pomocy terapeuty, specjalizującego się w problemach rodzinnych. Szczególnie wtedy, kiedy małżonkowie mają małe dzieci. Nawet jeśli nie pomoże to ocalić związku małżeńskiego, zdecydowanie ułatwi przejście przez rozprawy sądowe mające na celu jego unieważnienie. Pomoc terapeuty pozwala na dogadanie się w wielu sprawach i niepodejmowanie decyzji pod wpływem emocji.

Oprócz terapeuty konieczne jest znalezienie również dobrego adwokata. Sprawami związanymi z zakończeniem małżeństwa zajmuje się między innymi adwokat Andrzej Babilas, którego kancelaria znajduje się w Rybniku.

Jak zakończyć małżeństwo?

Chociaż to o rozwodach mówi się najwięcej, nie jest to jedyny sposób na zakończenie małżeństwa. W polskim prawie przewiduje się trzy metody:

  • Separacja – separacja jest polecana wtedy, kiedy istnieje jeszcze nadzieja na poprawienie się relacji między małżonkami i nie chcieliby unieważniać aktu małżeństwa. Dokument ten będzie jedynym, co łączy małżonków. Można nazwać to swego rodzaju zawieszeniem małżeństwa.
  • Rozwód – orzeczenie o rozwodzie zostaje wydane wtedy, kiedy sąd uzna, że faktycznie nastąpił całkowity rozpad pożycia małżeńskiego.
  • Unieważnienie małżeństwa – może mieć miejsce tylko w kilku przypadkach. Na przykład wtedy, kiedy małżeństwo zostało zawiązane przez blisko spokrewnione ze sobą osoby, jeden z małżonków pozostawał w innym ważnym związku małżeńskim, czy też został ubezwłasnowolniony lub był chory psychicznie i nie miał wcześniejszej zgody sądu na zawarcie związku małżeńskiego.

Należy pamiętać, że zakończenie małżeństwa nie musi oznaczać walki na śmierć i życie w sondzie. Ważne jest, aby obie strony były zadowolone z przebiegu rozprawy. Ostateczne orzeczenie sądu w przypadku rozwodu jest zależne od tego, czy rozpad pożycia nastąpił z winy jednej strony, czy też obojgu. Samo zakończenie małżeństwa to nie wszystko, gdyż zanim małżonkowie będą mogli rozstać się na dobre i pójść w swoje strony, ustalić będzie trzeba także opiekę nad nieletnimi dziećmi oraz podział majątku.

Opracowanie:
Rybnik, Powstańców Śląskich 17
tel. 531 335 535
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz