Artykuł sponsorowany

W jaki sposób działają biokominki?

W jaki sposób działają biokominki?

Kominek, symbol przytulności i relaksu, kojarzy się głównie z trzaskającym drewnem. Jednak w nowoczesnych kominkach mamy do wyboru więcej paliw – znacznie łatwiejszych w obsłudze, bardziej wydajnych, ekologicznych i bezpiecznych. W tym tekście przyjrzymy się biokominkom – urządzeniom grzewczym, w których rolę paliwa gra… alkohol. Jakie zalety ma takie rozwiązanie i jak to działa?

Co to jest biokominek?

Biokominek to rodzaj kominka, w którym energii dostarcza się przez spalanie paliwa na bazie alkoholu. Ma ono postać płynu albo żelu. Czym charakteryzuje się ten rodzaj opału? Zapytaliśmy o to eksperta z firmy Arte ABC.

Paliwo na bazie bioetanolu spala się bezdymnie i bezwonnie. Nie powstaje też popiół. To oznacza, że nie potrzeba komina! Zupełna nowość na rynku kominków – można go postawić praktycznie wszędzie, a całe ciepło pozostaje w pomieszczeniu.

Biokominki można podzielić pod względem rodzaju paliwa oraz sposobu montażu. I tak wyróżnia się biokominki żelowe oraz na paliwo płynne, a także: wolno stojące, naścienne oraz tzw. meble z ogniem – rodzaj kominka, który pełni także funkcję domowego wyposażenia.

Budowa i charakterystyka kominka na bioetanol

Konstrukcja biokominka jest najczęściej wykonana ze stali pokrytej różnego rodzaju powłokami malarskimi odpornymi na działanie wysokich temperatur. Stosowane są także inne materiały, np. kamień, szkło czy beton.

W procesie spalania bioetanolu powstaje jedynie odrobina pary wodnej i dwutlenku węgla, jednak można powiedzieć, że paliwo to spala się w 100%. Spalanie przebiega z udziałem tlenu, dlatego obudowa kominka musi być rozszczelniona. Pomieszczenie ogrzewane kominkiem należy regularnie wietrzyć.

Kominek na bioetanol to bardzo wygodne rozwiązanie. Można go przestawiać z miejsca na miejsce, dostarczając ciepła tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne, lub tworząc przytulny klimat w dowolnej części domu. Obudowa nie nagrzewa się, więc nie ma obaw o poparzenie.

Osłony są wykonane z frezowanego grubego szkła. Dzięki temu można podziwiać płomienie bez obawy o to, że ogień się rozprzestrzeni. Podstawki wykonane są z materiałów odpornych na nagrzanie i chroniących powierzchnię podłogi przed zarysowaniem.

To, co jeszcze bardziej podnosi komfort korzystania z biokominka, to zdalne sterowanie. Przy użyciu pilota można w dowolnej chwili włączyć lub wyłączyć ogrzewanie, a także regulować jego moc. Pod zdalną kontrolą jest także funkcja nalewania paliwa. Biokominki są nieporównanie wygodniejsze od klasycznych kominków. Nic dziwnego, że stają się coraz popularniejsze! 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz