Artykuł sponsorowany

W jaki sposób działa ogrzewanie podłogowe?

W jaki sposób działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe daje niezwykły komfort, dlatego obecnie staje się niemal standardem w nowoczesnym budownictwie. Przyjemne ciepło bije nie tylko od posadzki, ale też wpływa na równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Warto wiedzieć, na czym polega jego praca i jakie korzyści dla użytkowników daje tzw. podłogówka. Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Ogrzewanie podłogowe sprawdza się najlepiej w miejscach, gdzie jest zainstalowany kocioł kondensacyjny, pompa ciepła lub kolektory słoneczne. System bazuje na wodzie, która krąży w rurach pod posadzką. Ważne jest utrzymanie jej prawidłowej temperatury wahającej się w granicach od 35 do 60 stopni. Wówczas na powierzchni uzyskujesz temperaturę oscylującą w przedziale 26 do 29 stopni, która przekłada się na optymalne ciepło pomieszczenia. Zaletą jest jej równomierne rozkładanie się w pomieszczeniach – od podłogi aż po sufit. Ze względu na te wartości ogrzewanie podłogowe jest nazywane niskotemperaturowym.

Budowa i działanie ogrzewania podłogowego

Zanim zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe, musisz dowiedzieć się, czy w Twoim domu nie ma przeciwwskazań do wykonania takiej instalacji. W ocenie pomogą Ci specjaliści z firmy ARMA SAN, którzy zajmują się szeroko pojętą techniką grzewczą. Doradzą oni, gdzie i w jaki sposób rozłożyć rury, aby zapewnić równomierne rozchodzenie się ciepła. Miejscem instalacji jest strop, który oddziela poszczególne piętra budynku, albo podkład betonowy na gruncie. Ważne jest uwzględnienie wszystkich warstw:
  • izolacji przeciwwilgociowej z folii aluminiowej lub budowlanej,
  • taśmy brzegowej, którą układa się wzdłuż ścian,
  • izolacji cieplnej, aby ograniczyć straty energii,
  • rur grzewczych,
  • jastrychów, czyli wylewki betonowej,
  • posadzki, czyli wykończenia podłogi z wykorzystaniem płytek, paneli, parkietu.

Prawidłowy montaż poszczególnych elementów jest ważny dla dalszej eksploatacji ogrzewania podłogowego. Dlatego należy pamiętać o jego odpowietrzaniu przy napełnianiu rur wodą, a także o próbie szczelności instalacji, odpowiednim odginaniu rurek czy zachowaniu niezbędnych odstępów.

Dlaczego warto zdecydować się na podłogówkę?

Ogrzewanie podłogowe pozwoli Ci osiągnąć realne korzyści w postaci optymalnego rozkładu temperatury w pomieszczeniach. Grzejnik o tak dużej powierzchni oddaje nawet 70% ciepła, promieniując. Odczuwalne są też roczne oszczędności energii, które mogą sięgnąć 10%.

Ten typ ogrzewania podnosi komfort cieplny, a przy tym polecany jest zwłaszcza alergikom. Unoszenie się kurzu i pyłu w pomieszczeniu zostaje zredukowane do minimum.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz