Artykuł sponsorowany

W jaki sposób działa drukarnia cyfrowa i dlaczego warto z niej korzystać?

W jaki sposób działa drukarnia cyfrowa i dlaczego warto z niej korzystać?

Współczesna poligrafia dysponuje wieloma technologiami, przy czym do najpopularniejszych należą offset oraz druk cyfrowy. Wybór właściwej metody druku zawsze powinien być uzależniony od wymagań projektu, a więc oczekiwanych rezultatów wydruku oraz nakładu. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce drukarni cyfrowych i zastanówmy się, kiedy warto z nich korzystać.

Zalety druku cyfrowego

– Druk cyfrowy i offset to dwie metody, zapewniające najwyższą jakość wydruku. Właśnie dlatego przygotowując materiały reklamowe najczęściej zastanawiamy się nad wyborem jednej z nich – zauważa nasz rozmówca z drukarni OferPress w Lublinie.

Drukowanie materiałów w technologii cyfrowej to proces bardzo szybki, co zawsze ma olbrzymie znaczenie dla klientów. Dodatkową zaletą jest fakt, że zlecenia druku cyfrowego wykonywane są właściwie od ręki.

Etap przygotowawczy jest mało skomplikowany, w związku z czym nie wymaga dużych nakładów pracy i czasu. Przygotowania można prowadzić nawet w trakcie drukowania innych zleceń. Wszystko to wpływa na obniżenie kosztów wykonania takich odbitek.

Technologię cyfrową można stosować do wykonywania nadruków na różnych materiałach, co po raz kolejny daje większą swobodę klientowi. W rezultacie z metody cyfrowej często korzysta się przy produkcji plakatów, wizytówek i ulotek, zaproszeń, czy nadruków na kopertach firmowych.

Jak działa drukarnia cyfrowa?

Obecnie znane są różne metody druku cyfrowego, jednak najpopularniejsza jest technologia laserowa. W pierwszym etapie kontroler wydruku przekształca dane na ramkę. Ramka jest zestawem danych o drukowanym obrazie. Dzięki niemu maszyna cyfrowa jest w stanie modulować wiązkę laserową, która z kolei naświetla cylinder, będący fotoreceptorem.

Na obracającym się cylindrze drukarni cyfrowej powstaje obraz utajony. Następnie do cylindra zbliża się toner (proszek barwiący), który dzięki dodatkowi nośnika przykleja się do rotującego cylindra w naświetlonych miejscach. W następnym etapie toner przenoszony jest na podłoże i zespalany z nim pod wpływem temperatury.

Kiedy warto stosować druk cyfrowy?

Głównym czynnikiem przy wyborze technologii druku jest oczywiście cena realizacji projektu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, koszty druku cyfrowego są stosunkowo niskie, ze względu na brak konieczności przygotowywania formy drukowej. Druk cyfrowy jest bardzo precyzyjny, toteż brak tutaj druków próbnych. Istotne jest także, że kolejne kopie mogą być personalizowane, co nie wpływa na cenę wydruku.

Jednak z punktu widzenia druku przemysłowego, wciąż bardziej opłacalny okazuje się offset. Druk cyfrowy będzie opłacalny wyłącznie w przypadku niewielkich nakładów, dochodzących do kilkuset odbitek. Jednocześnie należy pamiętać o ograniczeniach formatowych – drukarka laserowa obsługuje wydruki o maksymalnych wymiarach 320x450 mm.

Podsumowując, jeśli zależy ci na szybkim wykonaniu projektu wydruków o niewielkich wymiarach i w niedużym nakładzie, najlepsze rezultaty przy najniższych nakładach finansowych uzyskasz właśnie dzięki drukowi cyfrowemu. Natomiast w przypadku większych zleceń, warto wziąć pod uwagę druk offsetowy. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz