Materiał Partnera

W jaki sposób dbać o zęby przed wybielaniem?

W jaki sposób dbać o zęby przed wybielaniem?

Każdy chciałby mieć piękny uśmiech, którego ozdobą będą białe, zdrowe zęby. Aby to osiągnąć należy dbać o zęby oraz regularnie odwiedzać dentystę. Warto również poddać się zabiegowi wybielania zębów. Dostępnych jest kilka metod, jednak zanim zdecydujemy się na wykonanie którejś z nich musimy odpowiednio przygotować zęby

 

Jak przygotować zęby do wybielania?

Przed rozpoczęciem wybielania zębów, niezależnie od wybranej metody, trzeba zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Należy także udać się na wizytę do gabinetu stomatologicznego, np. Jardent, na której lekarz będzie mógł ocenić stan zębów. Przed zabiegiem wybielania konieczne jest wyleczenie wszystkich ubytków. Warto wymienić również te, które są nieszczelne. Jest to obowiązkowe, ponieważ preparaty stosowane do wykonania zabiegu mogą wniknąć przez taki ubytek do wnętrza zęba i podrażnić miazgę. Lekarz przeprowadzi również zabiegi, które będą miały na celu przygotowanie zębów do wybielania: skaling i piaskowanie.

Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego

Czasem, niezależnie od tego jak bardzo dbamy o higienę jamy ustnej, na naszych zębach osadza się kamień nazębny. Powstaje on w wyniku niedokładnego usunięcia płytki nazębnej lub z minerałów znajdujących się w ślinie. Najwięcej kamienia zbiera się zazwyczaj na dolnych zębach przednich, od strony języka. Usunięcie kamienia przed wybielaniem jest wymagane, ponieważ wpływa to na uzyskanie równomiernego koloru. Po jego ściągnięciu mogą się pokazać także ubytki, których wcześniej nie było widać. Dzięki skalingowi można je zlokalizować i wyleczyć. Zlikwidowanie kamienia wpływa także dodatnio na zdrowie dziąseł oraz ogranicza ich skłonność do krwawienia. Skaling polega na usunięcia kamienia przy pomocy ultradźwięków. Drgania z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na minutę przenoszone są na specjalną końcówkę, którą przykłada się do zębów. Przenosi ona drgania na ich powierzchnię co sprawia, że kamień łatwo pęka i odpada.

Po co przeprowadza się piaskowanie?

Piaskowanie jest zabiegiem wykonywanym przez stomatologów, np. w gabinecie dentystycznym Jardent, w celu usunięcia osadu i powierzchownych przebarwień zębów. Wykonuje się je przy użyciu specjalnego urządzenia tzw. piaskarki, która kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby. W ten sposób poleruje się powierzchnię zębów, która do tej pory znajdowała się pod kamieniem nazębnym. Piaskowanie jest zabiegiem przygotowującym przed wybielaniem zębów jako uzupełnienie skalingu. Podobnie jak w przypadku skalingu, piaskowanie nie jest bolesne, jednak w trakcie wykonywania tego zabiegu może pojawić się krwawienie z dziąseł. Znika ono jednak w chwilę po zabiegu.

Ostatni krok przed wybielaniem

Po wykonaniu skalingu oraz piaskowania należy wypolerować zęby. Wygładzenie powierzchni zębów jest konieczne, ponieważ na równej powierzchni osadza się mniej osadów. Wybielanie gładkich zębów daje lepsze efekty ze względu na równomierne dotarcie preparatu wybielającego do powierzchni szkliwa.
Pamiętajmy, aby zawsze odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej, zwłaszcza przed wybielaniem. Należy także udać się do dentysty, który odpowiednio przygotuje zęby oraz wybierze najlepszą metodę wybielania.


Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz