Materiał Partnera

W jaki sposób dbać o szynszylę?

W jaki sposób dbać o szynszylę?

W przyrodzie szynszyle żyją w rozpadlinach skalnych w Ameryce Południowej. Doskonale przystosowały się do panujących warunków środowiskowych, a do przeżycia wystarczą im jedynie suche trawy i gromadząca się na nich rosa. Gryzonie hodowane w naszych domach nie muszą mierzyć się z aż tak ekstremalnymi czynnikami, ale także posiadają określone wymagania. Jak prawidłowo dbać o szynszylę?

Co warto wiedzieć przed zakupem lub adopcją szynszyli?

Szynszyle występują w wielu odmianach, a różnią się między sobą kolorem futerka. Gryzonie z tego gatunku żyją nawet piętnaście lat, dlatego też decyzja o hodowli szynszyli powinna być dokładnie przemyślana, a nie podyktowana impulsem. Szynszyle są zwierzętami, które swoją aktywność rozpoczynają w nocy. W związku z tym należy mieć na uwadze, że w ciągu dnia gryzoń nie będzie przejawiał dużego zainteresowania naszą osobą.

Obszerna klatka i bezpieczny wybieg

Szynszyla jest zwierzątkiem bardzo ruchliwym i uwielbia skakać, dlatego tez potrzebuje odpowiedniego mieszkania. Klatka dla świnki morskiej czy tez królika może okazać się stanowczo za mała. Woliera powinna mieć wysokość przynajmniej 70 cm, by szynszyla mogła swobodnie się po niej poruszać. Zwierzątka nie powinno przetrzymywać się w akwarium, ponieważ cyrkulacja powietrza jest wówczas znacznie utrudniona. Wewnątrz klatki warto umieścić domek noclegowy, gałązki oraz specjalne kolby, na których szynszyla będzie mogła ostrzyć swoje zęby. Warto też zapewnić zwierzątku bezpieczny wybieg, odizolowany od kabli, roślin i przedmiotów, które mogłoby uszkodzić.

Odpowiednia dieta

Szynszyle nie są specjalnie wymagającymi gryzoniami, jednak by utrzymać ich zdrowie w dobrej kondycji dobrze zaopatrzyć się w mieszanki pokarmowe od renomowanych producentów takich jak np. Kameleon. Ponadto w klatce szynszyli musi znaleźć się wysokiej jakości siano. Zwierzątkom nie wolno zbyt często podawać świeżego pożywienia. Duże ilości warzyw i owoców, mogą powodować u nich problemy pokarmowe. Dobrym rozwiązaniem jest urozmaicenie ich jadłospisu przystosowanymi do ich potrzeb przysmakami, które kupimy w sklepach zoologicznych. Występują one w wielu smakach i są uwielbiane przez szynszyle.

Kąpiel na sucho

Szynszyle bardzo dbają o swoją higienę, jednak czyszczą futerko w zupełnie odmienny sposób niż reszta gryzoni. Używają do tego piasku, dlatego też w klatce powinna znaleźć się miseczka z tym właśnie kruszywem. Musi być to specjalny piasek, zakupiony w sklepie zoologicznym. Tego typu produkty zawierają talk, który pomaga utrzymać futerko szynszyli we wzorowej kondycji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz