Artykuł sponsorowany

W jaki sposób barwi się folię?

W jaki sposób barwi się folię?

Folia barwiona znajduje wiele zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. Okazuje się jednak, że proces nadawania jej koloru jest skomplikowany i wymaga znajomości wielu procesów chemicznych, jakie zachodzą podczas oddziaływań na tworzywa sztuczne. Warto poznać podstawowe zasady wykorzystywane przy barwieniu folii i dowiedzieć się, jak rozpoznać materiał, który nie został prawidłowo wybarwiony.

Pigmenty i proces dyspersji

Pigmenty wykorzystywane do barwienia folii należą do grupy ciał stałych o zróżnicowanej strukturze zarówno chemicznej, jak i przestrzennej. Różnią się między sobą typem krystalizacji, rozkładem wielkości cząsteczek i strukturą powierzchni.

Świeży pigment zawiera również cząstki podstawowe, które mogą przyjmować przeróżne kształty – igieł, sześcianów, równoległoboków. To one, układając się na jednej powierzchni, tworzą strukturę agregatów. Agregaty i cząstki podstawowe mogą dzięki oddziaływaniom fizycznym ulegać zbiciu w nieregularne struktury zwane aglomeratami.

Znajomość tych pojęć pozwala zrozumieć definicję procesu barwienia folii podaną przez eksperta z firmy KaGenFol: Dyspersja to inaczej stopień rozdrobnienia aglomeratu pigmentu do postaci agregatów i cząstek podstawowych. Prawidłowe wybarwienie folii jest możliwe dzięki odpowiedniej dyspersji pigmentu. Niektóre receptury wymagają bardziej skomplikowanej dyspersji całej kompozycji pigmentów.

 Dodatkowymi oddziaływaniami chemicznymi wykorzystywanymi w niektórych przypadkach do poprawienia procesu dyspersji są desaglomeracja, zwilżanie, dystrybucja i stabilizacja.

Ryzyko niepowodzenia

Nieodpowiednio przeprowadzony proces barwienia folii, który doprowadził do słabej dyspersji, może skutkować nieprawidłowym wyglądem zewnętrznym. W takich przypadkach na folii pojawiają się smugi, wypaczenia detalu lub słaba transparentność. Gorszy jest również połysk, a głębia koloru pozostaje niska. W folii mogą się pojawić nieestetyczne fragmenty, czyli tak zwane rybie oczy, które podkreślają nierówne wybarwienie. Dlatego prawidłowy proces dyspersji pigmentu jest bardzo ważny, ponieważ w innym przypadku może narazić przetwórcę tworzyw sztucznych na dodatkowe straty związane z odrzuceniem większej ilości źle wybarwionej folii.

 Wykorzystanie folii barwionej

Folie barwione mogą wykazywać również dodatkowe właściwości takie jak filtr UV chroniący przed działaniem promieni słonecznych. Stanowią także idealne tło do położenia dodatkowego nadruku. Najczęściej wykorzystywane są do produkcji peleryn przeciwdeszczowych, rękawów, półrękawów, worków i taśm.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz