Artykuł sponsorowany

W ciąży pod kontrolą – jakie badania trzeba wykonać w czasie ciąży?

W ciąży pod kontrolą – jakie badania trzeba wykonać w czasie ciąży?

Będąc w ciąży, ogromne znaczenie ma opieka ginekologiczno-położnicza już od pierwszych dni od momentu stwierdzenia, że spodziewamy się dziecka. Jego wybór powinien być spójny z naszymi odczuciami, korzystając z porad wybranego przez nas lekarza prowadzącego ciążę, nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości co do jego zaleceń. Czy można zatem nie wykonywać badań? Czemu one służą?

Zaufanie to podstawa udanej współpracy pomiędzy kobietą spodziewającą się dziecka a lekarzem, który ma bezpiecznie poprowadzić ją przez wszystkie etapy ciąży a niejednokrotnie również uczestniczyć przy narodzinach dziecka.

Kobieta w ciąży narażona jest na wiele sytuacji, które mogą wywoływać u niej niepokój, strach o stan nienarodzonego dziecka, bez względu na fakt, czy spodziewa się pierwszego, czy kolejnego dziecka. Ginekolog idealny żadnej obawy zgłaszanej przez pacjentkę nie zbagatelizuje, nie wyśmieje ani nie przemilczy. Kierując się swoim doświadczeniem, posiadaną bogatą wiedzą merytoryczną zawsze będzie służył pomocną radą, rozwiewając ewentualne wątpliwości co do odczuć i stanu zdrowia pacjentki. Przykładem gabinetu ginekologicznego, który na pierwszym miejscu stawia dialog z przyszłą mamą jest gabinet lek. med. spec ginekolog, położnik Małgorzaty Jakubowskiej - Przychodnia Specjalistyczna "Jakubowska-Medica"

Idealny lekarz ginekolog zadba o wykonanie przez pacjentkę badań profilaktycznych

Lekarz prowadzący ciążę, który będzie dla kobiety opoką każdego dnia ciąży, zadba również o zlecenie właściwych badań, jakie w okresie ciąży powinna wykonać każda kobieta. Część z nich jak morfologia, badanie ogólne moczu, badanie USG, kontrola wagi, ciśnienie, są obligatoryjne przy każdej następnej wizycie kontrolnej aż do samego terminu porodu, część z nich wykonuje się w określonym czasie celem profilaktyki, ochrony pacjentki oraz jej dziecka przed skutkami przybycia niektórych chorób w błogosławionym stanie.

Przeprowadzanie badań w okresie ciąży pozwala monitorować rozwój płodu, pomaga wykryć ewentualne patologie, a ich pomijanie zwiększa ryzyko poronienia, obumarcia wewnątrzmacicznego płodu bądź powikłaniami okołoporodowymi. Stąd zaleca się, aby do 10 tygodnia ciąży każda z przyszłych mam miała za sobą pierwszą wizytę, badanie ginekologiczne potwierdzające jej stan. Wybierając lekarza warto, aby nasz ginekolog miał uprawnienia ginekologa-położnika, dzięki czemu zyskamy fachową opiekę podczas ciąży, ale również  przy porodzie.

Wykonuj badania w trosce o siebie i rosnące w tobie dziecko

Poza wspomnianymi badaniami laboratoryjnymi i w gabinecie, które będą towarzyszyć kobiecie przy każdej wizycie, lekarz prowadzący ciążę zleci wykonanie serii dodatkowych badań takich jak:

  • badanie grupy krwi i czynnika RH

  • cytologię i bakteriologię

  • test obciążenia glukozą

  • badania hormonów tarczycy

  • test na nosicielstwo HIV i HCV

  • badania w kierunku toksoplazmozy

  • badania w kierunku różyczki

  • poziom glukozy na czczo

  • badanie BGS - posiew w kierunku paciorkowca beta-hemolizującego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz