Artykuł sponsorowany

Uznanie za zmarłego w przypadku zaginięcia w tym pomoże Kancelaria Adwokacka Tomasz Chmielewski

Uznanie za zmarłego w przypadku zaginięcia w tym pomoże Kancelaria Adwokacka Tomasz Chmielewski

Najczęściej uznanie momentu śmierci dokonywane jest przez lekarza, który po badaniu wystawia kartę zgonu. Jest ona niezbędna do uzyskania aktu zgonu – dokumentu istotnego z widzenia prawa spadkowego i nie tylko. A co jeśli osoba zaginęła bądź prawdopodobnie straciła życie na skutek katastrofy lotniczej? Wtedy należy uznać ją sądownie za zmarłą. Pomoże Ci w tym Kancelaria Adwokacka Tomasz Chmielewski.

Uznanie za zmarłego – kilka ważnych informacji

Zgodnie z art. 29 Kodeksu Cywilnego, aby uznać osobę zaginioną za zmarłą, należy spełnić te warunki:

  • nie wiadomo, czy osoba żyje, czy nie, nie ma wiadomości co się z nią dzieje;

  • od ostatniej informacji o tym, że żyła upłynęło 10 lat liczone od końca roku kalendarzowego (w przypadku zaginionego, który ukończył 70 lat, wystarczy 5 lat).

Należy też wiedzieć, że uznanie za zmarłego wymaga złożenia wniosku do sądu rejonowego właściwego dla ostatniego adresu zamieszkania zaginionego. Złożyć wniosek może każdy, kto ma interes prawny w uzyskaniu postanowienia. Może to być najbliższa rodzina, dalsi krewni, wierzyciel czy spadkobierca.

Pomoc kancelarii adwokackiej podczas uznania zaginionego za zmarłego

We wniosku o uznanie zaginionego za zmarłego powinna znaleźć się informacja o ostatnim znanym jego adresie zamieszkania lub pobytu. W treści dokumentu należy zawrzeć okoliczności uzasadniające wniosek. Pomoc w jego przygotowaniu oferuje Kancelaria Adwokacka Tomasz Chmielewski, która mieści się w Katowicach.

Zajmuje się obsługą prawną klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Zakres jej działań obejmuje zagadnienia z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawo karne czy prawo cywilne i rodzinne. Reprezentuje przed sądem, formułuje wnioski oraz odpowiedzi na pozwy.

Doświadczony adwokat przeprowadzi Cię przez proces uznania osoby zaginionej za zmarłą. W wyniku postępowania sąd przyjmuje domniemany moment śmierci, który jest najbardziej prawdopodobny ze względu na dane okoliczności. Na jego podstawie sporządza się akt zgonu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz