Artykuł sponsorowany

Utrzymanie ruchu na linii produkcyjnej

Utrzymanie ruchu na linii produkcyjnej

Czym jest proces utrzymania ruchu i jaka jest jego wartość dla przedsiębiorstwa?

W erze poszerzających się możliwości zbytu, ale i rosnącej konkurencji najistotniejsze dla dużych zakładów produkcyjnych jest zachowanie ciągłości procesów produkcyjnych. Utrzymanie ruchu na liniach produkcyjnych jest obecnie pojęciem bardzo szerokim i obejmuje nie tylko ciągłą pracę maszyn i linii technologicznych, dotyczy również bezpieczeństwa pracy a przede wszystkim maksymalizacji efektów.

Jakie są cele tworzenia procesu utrzymania ruchu na linii produkcyjnej?

Pierwsze systemowo podjęte działania w celu poprawienia płynności utrzymania ruchu zastosowano jeszcze przed II wojną światową w USA.  Po II wojnie efektywność różnych strategii działu utrzymania ruchu doskonalili Japończycy. Obecnie założenia zachowania ciągłości produkcyjnej obejmują tak szerokie aspekty funkcjonowania zakładów produkcyjnych, że konieczny jest nadzór wielu obszarów jednocześnie.  

Każdy postój linii produkcyjnej, każda awaria czy wypadek przy pracy wiąże się z dużymi stratami finansowymi, na które nie można sobie pozwolić. Rzetelnie nadzorowany proces utrzymania ruchu linii produkcyjnych pozwala na zapewnienie ciągłości funkcjonowania fabryki.

Warto także doskonalić istniejący już proces. Dzięki temu zakład produkcyjny ma szansę uniknąć niespodziewanych przestojów na linii produkcyjnej, szybką ewentualną interwencję w sytuacji, gdy dojdzie do awarii lub przestoju czy nawet wydłużenia żywotności maszyn produkcyjnych nawet o rok dłużej, niż zostało to przewidziane w specyfikacji technicznej producenta.

Czym charakteryzuje się proces utrzymania ruchu na linii produkcyjnej?

Proces Utrzymania Ruchu jest planem na zachowanie ciągłości produkcji. Plan ten obejmuje harmonogram produkcji i w oparciu o niego przygotowywane są etapy, jakie proces utrzymania powinien obejmować. Coraz częściej firmy, którym zależy na profesjonalnej obsłudze w tym zakresie zatrudniają specjalistów w tej dziedzinie.

Profesjonalne firmy, świadczące usługi nadzoru linii produkcyjnych i procesu produkcyjnego, oferują w swoim zakresie pełen zasób niezbędnych czynności. W zależności od specyfiki przedsiębiorstwa i produkcji, mogą to być:

  • serwis linii produkcyjnych, linii rozlewniczych oraz instalacji
  • serwis transporterów
  • montaż nowych linii produkcyjnych
  • likwidacja starych linii produkcyjnych
  • modernizacja i optymalizacja instalacji przemysłowych, linii produkcyjnych
  • wymianę części zamiennych
  • relokację linii produkcyjnych
  • realizacja zadań z zakresu polepszenia warunków BHP

Jak znaleźć podwykonawcę do utrzymania ruchu na linii produkcyjnej?

Zatrudniając firmę zewnętrzną do prowadzenia prac utrzymania ruchu zakładów produkcyjnych, właściciele kierują się głównie doświadczeniem oraz profesjonalizmem takich firm. Ich pracownicy są wykwalifikowani, posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia oraz szkolenia i służą swoimi radami popartymi praktyką i wiedzą. „Utrzymanie ruchu to nie robota dla pana złotej rączki” jak mówią pracownicy MetConcept, firmy która utrzymaniem ruchu linii produkcyjnych zajmuje się już wiele lat. Dopasowanie elementów niestandardowych, zaplecze maszynowe, szybkość reakcji i elastyczność, tym się wyróżnia ta certyfikowana firma prowadzące prace serwisowe linii technologicznych.

Źródło: MetConcept – Cięcie wodą

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Krzysztof S.
Krzysztof S.
02.10.2018
U mnie największym problemem były awarie sprzętu – gdy nie zostałem poinformowany o problemie wystarczająco wcześnie, zdarzało się, że firma ponosiła ogromne straty, bo nie potrafiła wywiązać się ze zlecenia powierzonego prze klienta… I wtedy szukając rozwiązań zdecydowałem się na system CMMS (używamy CMMS-a firmy Queris, można przetestować go za darmo). Moi pracownicy w przypadku wystąpienia JAKICHKOLWIEK problemów mogli na bieżąco mnie o tym informować, a ja od razu mogę reagować.