Artykuł sponsorowany

Utrata zębów – co dalej?

Utrata zębów – co dalej?

Piękny uśmiech to nasza wizytówka. Chętniej uśmiechamy się, gdy nasz zgryz wygląda nienagannie. Co jednak, gdy w wyniku wypadku, choroby czy własnych zaniedbań stracimy ząb lub nawet kilka zębów? Pomoże nam w tym protetyk.

Protetyka

Protetyka to dziedzina stomatologii zajmująca się odtwarzaniem pierwotnego wyglądu zgryzu po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. Paradontoza, wypadki, niedbanie o zęby – wiele jest powodów utraty naszych naturalnych zębów, ale rozwiązanie jest właściwie jedno – wizyta u protetyka. Zębów nie da się zregenerować ani przeszczepić, można je natomiast uzupełnić.

Aby wybrać odpowiednie uzupełnienie protetyczne należy wziąć pod uwagę wiek pacjenta, jego możliwości finansowe, liczbę brakujących zębów, jakość i liczbę pozostałych zębów, lokalizację braku zęba, postać zgryzu czy stan dziąseł.

Leczenie protetyczne polega zarówno na uzupełnianiu utraconych tkanek zęba, jak i pojedynczych oraz mnogich braków zębowych. Celem jest zawsze przywrócenie stanu sprzed utraty uzębienia i umożliwienie pacjentowi prawidłowego przeżuwania pokarmów, a także powrót do dawnego wyglądu.

Rodzaje protez zębowych

Poza dość wygodnym rozwiązaniem, jakim są implanty zębowe polecane osobom, których braki w uzębieniu nie są duże, współczesna stomatologia oferuje nam założenie protezy zębowej. Decydując się na taką opcję, wybierać możemy spośród dwóch rodzajów protez: stałych bądź ruchomych. Te pierwsze dają nam duży komfort, ponieważ stanowią uzupełnienie trwale umocowane na zębach własnych pacjentów. W gabinecie protetycznym, np. Bil-Dent, lekarz mocuje protezę najczęściej za pomocą specjalnych cementów. Do protez stałych zaliczamy: wkłady koronowe i koronowo-korzeniowe, korony i mosty protetyczne. Jeśli chodzi o protezy ruchome, których zaletą jest stosunkowo niska cena – w porównaniu do uzupełnienia trwałego –  to ich wybór zaleca się osobom starszym oraz tym, które straciły większość własnego uzębienia. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność wyrobienia sobie nowych nawyków dotyczących dbałości o „sztuczną szczękę”. Protezę wyjmujemy na noc i moczymy w specjalnym roztworze. Po każdym posiłku należy ją również dokładnie wymyć szczoteczką. Ponadto do czynności wykonywanych podczas porannej toalety doliczyć musimy czas spędzony na mocowaniu protezy do dziąseł, najczęściej za pomocą specjalistycznego kleju. Jeśli chodzi o podział protez ruchomych, to wyróżniamy: protezy szkieletowe, protezy nakładowe, częściowe i całkowite protezy osiadające.

Jeśli nie jesteśmy w stanie zdecydować, jakie uzupełnienie zębowe jest dla nas, naszego zdrowia, komfortu, a także portfela najkorzystniejsze – poradźmy się w tej kwestii stomatologa-protetyka.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz