Artykuł sponsorowany

Uszkodzenie silnika elektrycznego - wymiana czy naprawa?

Uszkodzenie silnika elektrycznego - wymiana czy naprawa?
Silniki elektryczne, choć wydają się dość trwałymi urządzeniami, również ulegają uszkodzeniu. Zbyt intensywna praca może prowadzić nawet do zapłonu silnika, a to już niemały problem. Pada wtedy pytanie, co zrobić - naprawić czy wymienić? 

Wymiana lub naprawa silnika 

Z reguły, gdy silnik w samochodzie ulegnie zniszczeniu, cały samochód jest do wymiany. Często przyjmuje się, że naprawa lub wymiana samego silnika jest droższa, niż sam samochód. Mówimy tu jednak o klasycznych silnikach paliwowych, a nie o napędach elektrycznych. Często silnik elektryczny bardziej opłaca się naprawić, niż kupować nowy - szczególnie, że takowe nie są zamontowane jedynie w samochodach, ale również innych rodzajach maszyn. 

Przezwajanie 

To procedura polegająca na regeneracji poszczególnych elementów silnika. W silniku ulec uszkodzeniu może tak naprawdę wszystko – od zacisków po uzwojenia. Gdy nie da się naprawić konkretnego elementu, zwyczajnie się go wymienia. Jednak wymianie podlega jedynie konkretna część, a nie cały napęd. Naprawa trwa zazwyczaj od dwudziestu czterech godzin nawet do dwóch tygodni - zależnie od mocy jednostki. Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z bardzo precyzyjnym sprzętem, a jego naprawa często wymaga rozłożenia go na części. Czynnikiem, który wpływa na długość naprawy, jest również to, czy regenerujemy konkretne części, czy wymieniamy je na nowe. Regeneracja będzie oczywiście tańsza, ale również bardziej czasochłonna.

Ile będziemy musieli zapłacić? 

Koszt przezwajania silnika zależy od stopnia uszkodzeń oraz mocy silnika. Za usunięcie najprostszych usterek zapłacimy około stu złotych, jednak kompletna regeneracja jednostki – szczególnie jeśli mamy silnik o bardzo dużej mocy – to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Mogłoby się wydawać, że to bardzo potężna suma i za duży koszt, aby to się opłacało. Nic bardziej mylnego. Całkowita wymiana silnika jest często o wiele droższą inwestycją niż jego regeneracja. 

Gdzie naprawić silnik elektryczny? 

Naprawa silnika elektrycznego to bardzo precyzyjne zadanie. Nie zrobimy tego sami w garażu i chcąc nie chcąc, musimy udać się do specjalisty. W takim wypadku warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy, takiej jak Elektromechanika, której wykwalifikowani pracownicy profesjonalnie przeprowadzą proces przezwajania i sprawią, że nasz silnik będzie pracował jak nowy. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz