Artykuł sponsorowany

Uszkodzenie opony samochodowej – jak je rozpoznać?

Uszkodzenie opony samochodowej – jak je rozpoznać?

Czy wiesz, że bezpieczeństwo jazdy w głównej mierze uzależnione jest od stanu technicznego opon samochodowych? Bardzo ważne jest więc regularne sprawdzanie ogumienia i bieżące usuwanie usterek. Warto zaznaczyć, że niektóre z nich mogą mieć jedynie kosmetyczny charakter, inne mogą zagrażać życiu kierowcy i pasażerów. Przeczytaj, jakie są pierwsze symptomy, świadczące o uszkodzeniu opony i jakie działania należy podjąć w przypadku wystąpienia takiej sytuacji.

Drżąca kierownica – objawy uszkodzenia opony

Niektóre uszkodzenia opon samochodowych można wyczuć dopiero podczas jazdy samochodem, inne są zauważalne od razu po dokładniejszym przyglądnięciu się ogumieniu. Symptomy, wyczuwalne w trakcie prowadzenia samochodu są zazwyczaj zależne od stopnia zużycia opony. Im poważniejsza usterka, tym silniej wyczuwalne są objawy awarii. Zaliczyć można do nich przede wszystkim:

  • ściąganie samochodu z toru jazdy, czyli wyczuwalna tendencja zbaczania pojazdu, mimo normalnego używania kierownicy,
  • mocne drżenie kierownicy – symptom ten może oznaczać przebicie opony i uchodzenie z niej powietrza,
  • dziwne dźwięki, dochodzące z okolicy kół samochodowych.

Z kolei, wizualne znaki, które powinny wykluczać dalsze używanie danych opon samochodowych, to przede wszystkim:

  • odklejone lub rozerwane warstwy gumy,
  • widoczne znamiona postępującej korozji,
  • odseparowany bieżnik,
  • odkryte lub zdeformowane drutówki.

Uszkodzenie eksploatacyjne i fabryczne – jakie są główne przyczyny?

Niektóre z uszkodzeń ogumienia można uznać za wadę fabryczną – w takim przypadku należy zwrócić się z reklamacją do producenta. Inne z kolei są wynikiem nieprawidłowej jazdy samochodem bądź przypadków losowych, jakie mogą spotkać kierowcę, podczas podróży. Co może powodować szybszą eksploatację opon? Bardzo często, w wyniku nieostrożnego kierowania pojazdem, zdarza się gwałtowne  najechanie na krawężnik lub dziurę – najczęściej wtedy pojawiają się „bąble” na boku opony lub uszkadza się drutówka. Niekiedy, koło może przebić się w wyniku wbicia w niego gwoździa lub innego, ostrego przedmiotu. Uszkodzenia spowodować mogą też: niewłaściwy montaż kół i źle dobrane felgi, nadmierne obciążenie pojazdu czy też zbyt wysokie ciśnienie.

Naprawa opony czy zakup nowej?

W związku z tym, że istnieją różne przyczyny uszkodzeń opon samochodowych – część kosmetycznych usterek możliwa jest do zregenerowania na miejscu -  w serwie samochodowym, inne powodują konieczność wymiany opon na nowe. Nie warto jednak samodzielnie oceniać stanu ogumienia. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania profesjonalistom. Za specjalistę w tej branży można uznać przedsiębiorstwo Fejfer – serwis ogumienia. W firmie można zarówno skorzystać z serwisu jak i zakupić całkowicie nowe opony. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz