Artykuł sponsorowany

Usuwanie związków azotu w gminnych oczyszczaniach ścieków – Eko-Eksploatacja

Usuwanie związków azotu w gminnych oczyszczaniach ścieków – Eko-Eksploatacja

Związki azotu, wprowadzane ze ściekami do wód powierzchniowych, zaburzają równowagę środowisko wodnego. Dlatego tak ważne jest, aby podczas rozruchu gminnych oczyszczalni ścieków, zoptymalizować proces biologicznego usuwania azotu. W tym celu warto zgłosić się do Eko-Eksploatacji – firmy specjalizującej się eksploatacji oraz wdrażaniu systemów naprawczych oczyszczalni.

Azot w ściekach

W zanieczyszczonej wodzie, która dociera do oczyszczalni, można odnaleźć wysokie stężenie azotu, zarówno w formie związków organicznych, jak i nieorganicznych. Mocznik (uboczny produkt metabolizmu białka) jest podstawowym źródłem obecności tego pierwiastka w ściekach. Kolejne źródła to ścieki przemysłowe i rolnicze. Po trafieniu do sieci kanalizacyjnej, azot ulega licznym przemianom biochemicznym, najczęściej występuje w postaci amonowej lub jako azot organiczny. Mówiąc o analityce wody i ścieków, specjaliści posługują się dwoma pojęciami: TKN – całkowity azot Kjeldahla – czyli suma azotu amonowego i występującego w innych postaciach organicznych, a także „azot ogólny” – połączenie TKN oraz azotu azotynowego i azotanowego.

Dlaczego usuwanie azotu ze ścieków komunalnych jest tak ważne?

Związki azotu przedostające się do wód gruntowych mogą mieć bezpośredni wpływ na środowisko. Ścieki zanieczyszczone azotanami spływające do kanałów lub jezior zaburzają równowagę biochemiczną, co prowadzi do deficytu tlenu oraz zaburzenia naturalnych warunków samooczyszczania, w skrajnych przypadkach może to skutkować śnięciem ryb.

Zatrucie azotem wody uzdatnianej do celów spożywczych również prowadzi do katastrofalnych skutków. Chlor, wykorzystywany do dezynfekcji, może wejść w reakcje chemiczne ze związkami azotu, a pochodne tych reakcji wykazują właściwości rakotwórcze. Azotany zawarte w wodzie przeznaczonej do spożycia mogą także wywoływać methemoglobinemię – chorobę, która prowadzi do utraty przez hemoglobinę zdolności do przenoszenia tlenu.

Problematyka usuwania związków azotu w oczyszczalniach

Mając na uwadze negatywne skutki wynikające z obecności azotów w ściekach, gminne oczyszczalnie powinny podczas rozruchu w okresie zimowym wdrożyć odpowiednią optymalizację biologicznego procesu usuwania związków azotu. Inżynierowie z firmy Eko-Eksploatacja, która specjalizuje się w: rozruchach oczyszczalni ścieków, nadzorach technologicznych oraz wdrożeniach systemów naprawczych, na podstawie specjalistycznej wiedzy oraz znajomości ustawowych wymagań do jakości wdrożą proces biologicznego usuwania azotu, dzięki czemu jakość ścieków odprowadzanych do odbiornika sprosta rygorystycznym normom.

Opracowanie:
Stare Miasto, Szkolna 88
tel. 601 461 828
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz