Materiał Partnera

Usuwanie kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego

Usuwanie kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego

Bardzo ważnym działem stomatologii jest periodontologia, którą w Polsce świadczy niewiele gabinetów dentystycznych. Jednym z najpopularniejszych schorzeń, które leczą lekarze dentyści o takiej specjalizacji, jest tak zwana recesja dziąsła, czyli cofanie się dziąseł. Przyczyną tej dolegliwości mogą być uwarunkowania genetyczne, choroby takie jak cukrzyca, wady zgryzu, czy kamień naddziąsłowy i poddziąsłowy.

Recesja dziąseł – z czym wiąże się to schorzenie?

Recesjami dziąsłowymi nazywa się w periodontologii obniżenie linii dziąseł, które doprowadza do odsłonięcia szyjek zębowych, a także korzeni. Taka sytuacji sprzyja nadwrażliwości zębów, a także chorobom próchnicowym, co ma związek z brakiem szkliwa chroniącego szyjki zębowe. To dlatego w przypadku recesji dziąseł należy bardzo szybko udać się do wyspecjalizowanego gabinetu dentystycznego. Przyczyny recesji dziąseł mogą bowiem być związane z wieloma czynnikami: chorobami przyzębia (ostre zapalenie dziąseł), chorobami takimi jak cukrzyca, nieprawidłowym szczotkowaniem zębów, uwarunkowaniami genetycznymi, czy też wadami zgryzu – zwłaszcza ułożeniem kłów w linii dziąseł. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do bardzo poważnej choroby, jaką jest paradontoza – według statystyk cierpi na nią kilkanaście procent osób w Polsce, a może ona doprowadzić nawet do utraty zdrowych zębów! Nie warto zatem czekać – jedynym wyjściem jest pomoc takich specjalistów jak lekarz stomatologii Beata Styś-Wiśniewska, która w obszarze periodontologii zajmuje się usuwaniem kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego, wykonywaniem kiretażu zamkniętego, a także szynowaniem rozchwianych zębów.

Walka z postępującą recesją dziąseł

Większość problemów związanych z recesją dziąseł wywołanych jest zapaleniem dziąseł. To dlatego bardzo skutecznym zabiegiem jest usuwanie kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego. Ten bowiem osadza się również pod dziąsłami, co prowadzi do recesji linii dziąseł. Sam zabieg przebiega podobnie jak scaling zębów, czyli usuwanie płytki nazębnej z powierzchni szkliwa. Metodami są między innymi: scaling konwencjonalny – ręczny, scaling mechaniczny przy użyciu wiertła typu frez, scaling ultradźwiękowy przy wykorzystaniu fal z zakresu 6-8 kHz, czy też scaling chemiczny specjalnymi płukankami oraz innowacyjny scaling laserowy. Warto wiedzieć, że samo usuwanie kamienia nie rozwiązuje problemu. Ważne jest również polerowanie zębów, ich fluoryzacja, a także lakierowanie, przynajmniej raz do roku, a w przypadkach ciężkich dalsze leczenie. Coraz więcej osób kierowanych jest po wyeliminowaniu niektórych objawów do specjalistycznych klinik mikrochirurgii błon śluzowych, gdzie z materiału m.in. z podniebienia odtwarza się utracone elementy dziąsła.

Opracowanie:
Giżycko, Władysława Jagiełły 14
tel. 532 164 975
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz