Artykuł sponsorowany

Usterki elektryczne w nowym budownictwie – najczęstsze awarie

Usterki elektryczne w nowym budownictwie – najczęstsze awarie

Problemy z instalacją elektryczną dotyczą zarówno starego budownictwa, jak i nowo powstałych obiektów. Błędy w projektowaniu przyłączy, zastosowanie słabej jakości materiałów i powierzenie realizacji prac niesprawdzonym instalatorom, mogą doprowadzić do poważnych awarii, których naprawa może być kosztowna i – co najważniejsze – bardzo inwazyjna.

Problemy z instalacją elektryczną w nowym budownictwie – przyczyny

Zaniedbania na etapie prac wykonawczych i wykończeniowych mogą prowadzić do licznych problemów z instalacją elektryczną. Jedną z częściej występujących usterek instalacji elektrycznej jest zbyt małą moc przyłączeniową. Precyzyjne określenie mocy to podstawowy warunek sprawnego działania sieci i bezpieczeństwa domowników. Projektanci dokonują obliczeń na podstawie urządzeń, które będą wykorzystywane w gospodarstwie domowym na co dzień – kwestią kluczową jest zdefiniowanie liczby urządzeń o największym poborze mocy, takich jak kuchenki elektryczne czy podgrzewacze wody.

Przewody elektryczne – co musisz wiedzieć?

Precyzyjnie zdefiniowany przekrój przewodu elektrycznego ma kluczowe znaczenie dla uzyskania sprawnie działającej instalacji elektrycznej. Wybór konkretnego rodzaju jest zależny od kilku czynników m.in. dopuszczalnych spadków napięcia, stopnia obciążenia prądowego czy przeciążalności prądowej. Do wykonania projektu sieci warto zaangażować doświadczonego elektryka, np. z firmy Rochtech, który zaproponuje najbardziej adekwatny typ okablowania. Warto przy tym zaznaczyć, że za mały przekrój przewodu może doprowadzić do pożaru instalacji elektrycznej.
Innym problemem związanym z przewodami jest ich nieprawidłowe ułożenie. Zdarza się, że niedoświadczeni elektrycy kładą przewodu w zbyt bliskiej odległości od źródeł ciepła i w miejscach nieuwzględnionych w projekcie. Dobry instalator elektryczny powinien ściśle trzymać się założeń i realizować wszystkie wymogi projektowe.

Jak uniknąć problemów z instalacją w nowym domu?

Absolutnie niedopuszczalne jest, aby instalator nie wykonał pomiarów po ukończeniu prac. Pomiary elektryczne to sposób na rzetelną ocenę stanu instalacji i wykrycie ewentualnych błędów.

Problemy z elektryką w nowym budownictwie wynikają zazwyczaj z dwóch przyczyn – niewłaściwie opracowanego projektu budynku oraz błędów wykonawczych. Aby uniknąć problemów z instalacją elektryczną, warto znaleźć ekipę jeszcze przed rozpoczęciem prac przygotowawczych. Sprawna współpraca elektryka z firmą budowlaną to gwarancja rzetelnie wykonanych prac.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz