Artykuł sponsorowany

Usługi reprograficzne – co to takiego?

Usługi reprograficzne – co to takiego?
Reprografia to ogół zagadnień związanych z kopiowaniem materiałów graficznych i piśmienniczych za pomocą środków elektronicznych i mechanicznych. Kopie reprograficzne na ogół wykonuje się w celu zabezpieczenia oryginałów przed zniszczeniem bądź przed utratą ich zawartości. Niekiedy wykonuje się także kopię materiałów archiwalnych w celu zmniejszenia ich objętości.

Na czym dokładnie polega reprografia?

Usługi reprograficzne polegają przede wszystkim na wykonywaniu na zlecenie czytelników kopii: kserokopii, mikrofilmów dokumentów i książek, skanów i innych kopii na dowolnych nośnikach ze zbiorów biblioteki czy archiwum. Za usługi tego rodzaju pobierane są opłaty ryczałtowe, które pokrywają średnie koszty sporządzenia kopii. W przypadku pozyskania kopii z zagranicy pokrywają również koszty jej sprowadzenia. Niekiedy archiwum czy biblioteka mogą odmówić wykonania usługi reprograficznej, jeśli mogłaby ona spowodować ryzyko uszkodzenia materiału w czasie reprodukcji bądź jej wykonanie nie leży w możliwościach technicznych danej placówki. W takich sytuacjach usługi tego typu zleca się firmom zewnętrznym, takim jak np. wrocławska drukarnia Cyfra.

Co zaliczamy do reprografii?

Do usług reprograficznych zalicza się m.in. powielanie dokumentów, kopiowanie dokumentów, reprodukowanie rysunków i planów technicznych, drukowanie metodami tzw. małej poligrafii, fotografowanie oraz mikrofilmowanie. Najstarszą techniką reprodukcji jest oczywiście technika powielania. Powielanie polega na napisaniu tekstu danego dokumentu na matrycy, a następnie na jej odciśnięciu na papier. Wyróżnia się przy tym powielanie spirytusowe, białkowe i offsetowe. Obecnie technika ta z uwagi na długotrwały proces przygotowania została niemal całkowicie wyparta przez nowoczesne urządzenia kopiujące.

Risografia

Usługi reprograficzne obecnie wykonywane są przede wszystkim za pomocą urządzeń zwanych bardzo ogólnie kopiarkami. Do kopiowania rysunków technicznych, szkiców, wykresów czy planów stosuje się światłokopiarki. Dokumenty tekstowe powiela się zaś za pomocą fotokopiarek. Niektóre urządzenia tego typu są nawet w stanie powiększyć czy pomniejszyć kopiowany dokument. Bardzo tanią metodą wykorzystywaną w reprografii jest także kopiowanie elektrostatyczne. Połączeniem techniki kserograficznej i druku offsetowego jest technika risografii – jej zaletą jest przede wszystkim szybkość, w ciągu zaledwie jednej minuty można bowiem uzyskać aż 130 kopii danego dokumentu. Dodatkowo czas przygotowania matrycy w tym przypadku wynosi jedynie 17 sekund.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz