Artykuł sponsorowany

Usługi notarialne – testamenty

Usługi notarialne – testamenty

Choć testament nieodzownie kojarzy się z ostatnią wolą umierającej osoby, nie musi być on oczywiście napisany tuż przed śmiercią. Obiektywnie rzecz ujmując, testament może sporządzić każda osoba, która uzyskała pełnię czynności prawnych. Dzieje się to po ukończeniu 18. roku życia. W swojej ostatniej woli osoba zazwyczaj dzieli swój majątek między członków rodziny. Najczęściej znajdują się tam zapisy o dziedziczeniu mieszkania, samochodu lub innych dóbr o charakterze materialnym. Jakie konkretnie istnieją rodzaje testamentów?

Testament jako dokument urzędowy

Testament jest oczywiście dokumentem, w którym osoba ustala zasady rozdysponowania swojego majątku na wypadek śmierci. Testamenty zazwyczaj charakteryzują zapisy jasne, czytelne oraz zwięzłe. Wyraźnie podkreśla się, jakiej konkretnie osobie przeznacza się daną część majątku. Nie ulega żadnej wątpliwości, że testamenty są dokumentami, które potrafią wywołać wiele zamieszania wśród członków rodziny. Jako że niektórzy z nich czują się pokrzywdzeni takim, a nie innym rozwojem sytuacji, często dochodzi do prób podważenia zapisów. Warto również wspomnieć o tym, iż testament zyskuje moc dopiero po śmierci osoby, która go zapisała. Co zrobić, aby testament stał się dokumentem urzędowym, który trudno obalić?

Doskonałym i w zasadzie jedynym sposobem na rozwiązanie tej sytuacji jest skorzystanie z usług renomowanych biur notarialnych. Zdecydowanie zalicza się do nich kancelaria, której właścicielem jest Michał Smolski. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej notariusz od lat zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie w zakresie uwierzytelniania testamentów. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć przede wszystkim na to, iż testament stanie się dokumentem czytelnym, merytorycznie jasnym oraz nade wszystko ważnym. Co jeszcze warto wiedzieć o testamentach?

Rodzaje testamentów

Zasadniczo rzecz ujmując, testamenty można podzielić na dwie kategorie. Na zwykłe i szczególne. W grupie testamentów zwykłych można znaleźć przede wszystkim testament holograficzny. To zdecydowanie najczęściej występujący rodzaj tego typu dokumentu. Cechą charakterystyczną testamentów holograficznych jest to, że muszą zostać one napisane odręcznie. Wyklucza się używanie maszyn do pisania, czy klawiatur. Prawo nie określa jednak konkretnie materiałów, przy pomocy których trzeba go napisać. Może to być zatem zarówno kartka papieru, jak i kawałek materiału. Trzeba również wspomnieć o tym, iż testament holograficzny musi być opatrzony datą oraz odręcznym podpisem. Kolejnym przykładem testamentu zwykłego jest testament notarialny. To zdecydowanie najpewniejsza forma zapisania ostatniej woli.

Najważniejszą jego cechą jest to, że dzięki statusowi dokumentu urzędowego niemożliwe jest jego zniszczenie lub ukrycie. Nie można również nie wspomnieć o testamentach alograficznych, które sporządzane są w sposób ustnych w obecności urzędnika i dwóch świadków. W grupie testamentów szczególny warto zwrócić uwagę na testamenty ustne, podróżne i wojskowe. Testamenty ustne sporządzane są w obecności trzech świadków oraz urzędnika, a możliwość jego zastosowania, ściśle określają przepisy prawne. Testament podróżny może zostać przygotowany na pokładzie polskiego samolotu lub okrętu w obecności kapitana jednostki i dwóch innych świadków. Wśród testamentów wojskowych najpopularniejszy jest testament liniowy, który przygotowuje się w sytuacji, gdy zaistnieje uzasadniona obawa o życie na skutek odniesionych ran.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz