Usługi notarialne. Czym zajmuje się notariusz?
Zawód notariusza kojarzymy przede wszystkim ze sporządzaniem aktów notarialnych. Niemniej jednak zakres usług notariuszy jest dużo szerszy i obejmuje czynności takie jak sporządzanie różnego rodzaju poświadczeń i protokołów, przygotowywanie testamentów. Do notariusza możemy się również zwrócić z prośbą o przechowanie ważnych dokumentów oraz wartościowych przedmiotów.
Kim jest notariusz?
Notariuszami nazywamy prawników, którzy od ministra sprawiedliwości uzyskali uprawnienia do wykonywania czynności notarialnych. Nie są oni funkcjonariuszami państwowymi ani urzędnikami, lecz osobami zaufania publicznego prowadzącymi prywatną praktykę na zasadach zawartych w ustawie z dnia 14 lutego 1991 r. prawo o notariacie. Ustawa zobowiązuje notariusza do wykonywania swojej pracy zgodnie z przepisami, z zachowaniem całkowitej bezstronności oraz tajemnicy zawodowej. Mimo, że notariusz za swoje usługi pobiera wynagrodzenie, musi w tej kwestii stosować się do tak zwanej taksy notarialnej – reguluje ona maksymalną wysokość stawek za wykonanie konkretnej czynności notarialnej.
Czym zajmuje się notariusz?
Praca notariusza powszechnie kojarzona jest ze sporządzaniem aktów notarialnych, czyli dokumentów potwierdzających dokonanie przez daną osobę jakiejś czynności prawnej, np. przekazania praw własności do nieruchomości.
- Polskie prawo określa, w jakich sytuacjach sporządzenia aktu notarialnego jest obowiązkowe, by dana czynność prawna mogła być uznana za dokonaną i ważną – mówi notariusz Irena Antkowiak - Niemniej jednak przepisy nie zabraniają wykonania aktu również w sytuacjach, kiedy jedyną motywacją jest wola stron, a nie prawne zobowiązanie.
Pozostałe usługi notarialne to między innymi spisywanie protokołów, sporządzanie różnego rodzaju poświadczeń, przygotowywanie wypisów, odpisów i wyciągów z dokumentów, przygotowywanie testamentów i intercyz, projektowanie aktów, oświadczeń oraz wiele innych. Do notariusza możemy również zwrócić się z prośbą o przechowanie cennych dokumentów, papierów wartościowych czy pieniędzy. Jak wspomnieliśmy wyżej, czynności notarialne wykonywane są za opłatą zgodną z taksą notarialną. Warto pamiętać również, że notariusz jest zobowiązany do wykonywania zgodnie z przepisami prawa. Dlatego odmówi wykonania dla nas danej czynności, jeśli ta będzie sprzeczna z prawem lub w sytuacji, kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że nie jesteśmy uprawnieni do podjęcia danej czynności prawnej. Przykładowo notariusz odmówi nam sporządzenia aktu notarialnego przekazania nieruchomości, jeśli nie jesteśmy jej prawnym właścicielem.