Artykuł sponsorowany

Usługi geodezyjne przy budowie domu, o czym trzeba pamiętać?

Usługi geodezyjne przy budowie domu, o czym trzeba pamiętać?

W trakcie budowy domu, czy też pomieszczenia użyteczności publicznej zobligowani jesteśmy na mocy prawa do skorzystania z usług geodety. Warto wybrać fachową i sprawdzoną firmę do tego celu, gdyż błędy np. w posadowieniu budynku są kosztowne. Zobaczmy jakie obszary usług geodety są bezwzględnie konieczne do przeprowadzenia, a które są rozszerzeniem zlecenia o opcje dodatkowe?

Nim zlecisz prace oceń fachowość firmy geodezyjnej

Wybierając firmę geodezyjną, musimy zwrócić uwagę na jej aktualne uprawnienia geodezyjne. Dokładność i efektywność pracy geodety powinny wspomagać nowoczesne urządzenia geodezyjne, jak niwelatory laserowe, odległościomierze czy urządzenia z systemem dokładnej lokalizacji GPS.
Firma powinna mieć nienaganną opinię oraz bogate doświadczenie i szeroki zakres usług. Chodzi przecież nie tylko o poprawne wytyczenie punktów w terenie, ale również o bezbłędne zaktualizowanie dokumentacji w wydziale budowlanym starostwa.

Zakres usług geodezyjnych przy budowie

Zakres usług, z których musimy skorzystać w trakcie inwestycji budowlanej nowego budynku, jak podkreśla Waldemar Kubas z firmy Ager - Usługi Geodezyjne, obejmuje zagadnienia:

  • Wytyczenia budynku
  • Wytyczenia przyłączy
  • Aktualizacji powykonawczej.

Pierwszym krokiem wznoszenia nowego budynku jest wskazanie miejsca, w którym będzie on stał. Budynek wyznacza się za pomocą słupków i linek budowlanych. Jego obrys oraz główne kształty muszą być poprowadzone z dokładnością do 10cm.

Posadowienie budynku, przystosowane do nośności gruntu

Jeżeli budynek będzie podpiwniczony, to jego budowa wiązać się będzie z wcześniejszym wykonaniem w obrysie wykopu podpiwniczenia, a po wybraniu ziemi zaś, zarysu fundamentów. Istotnym parametrem jest też wyznaczenie poziomu posadowienia budynku, biorącego pod uwagę wysokość ław fundamentowych, pożądanego ostatecznego poziomu działki i poziomu drogi dojazdowej.
Kolejnym zleceniem dla geodety będzie wytyczenie wykonywanych przyłączy do budynku, głównie kanalizacji, wody, gazu i prądu. Muszą one być bezwzględnie zgodnie z projektem i wytycznymi dostawcy danego medium. Od dokładności tych prac zależeć będzie późniejsze właściwe rozmijanie się instalacji, czy odnajdywanie ich w ziemi podczas awarii.

Końcowym zleceniem dla geodety jest inwentaryzacja powykonawcza

Zawiera ona rzeczywiste pomiary końcowe budowli i wiąże się również z naniesieniem tych zmian w elektronicznym systemie map geodezji i ewidencji budynków w starostwie. Może tego dokonać jedynie uprawniony geodeta.
Z kolei nadprogramowymi usługami geodezyjnymi, przydatnymi przy budowie domu są:

  • Wytyczenie właściwego poziomu działki celem niwelacji przedinwestycyjnej
  • Ustalenie ostatecznego poziomu podwórka i gleby ogrodowej
  • Wykonanie obliczeń objętościowych nawożonych materiałów sypkich
  • Wytyczenie granic naszej działki od drogi publicznej i z sąsiadami.

Niedokładność, brak doświadczenia, w którymkolwiek z etapów może nas narazić na wykazanie niezgodności z projektem budowlanym i w późniejszym terminie wiązać się z oskarżeniem o samowolę budowlaną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz