Materiał Partnera

Usługi geodezyjne – czym są i kiedy warto się na nie zdecydować?

Usługi geodezyjne – czym są i kiedy warto się na nie zdecydować?

Bez usług geodezyjnych niemożliwa jest budowa domu lub jakiejkolwiek innej nieruchomości. To właśnie geodeci są odpowiedzialni za wykonanie pomiarów niezbędnych do tego, aby budynek miał stabilne podstawy i żeby można było rozpocząć prace budowlane. Usługi geodezyjne nie ograniczają się jednak tylko do pracy w terenie. Geodeci tworzą także odpowiednie mapy oraz wymaganą dokumentację. Z usług doświadczonego geodety warto skorzystać w wielu sytuacjach związanych z budową lub podziałem nieruchomości.

Czym zajmuje się geodeta?

Usługi świadczone przez geodetę to nie tylko podziały działek i pomiary nawierzchni, na których mają zostać wybudowane nieruchomości. Do zadań geodety należy też:

  • opracowywanie map geodezyjnych, które są podstawą do rozpoczęcia prac budowlanych;
  • wykonywanie pomiarów geodezyjnych określonych obszarów, m.in. pod budowę dróg;
  • tyczenie granic;
  • opracowanie charakterystyki infrastruktury technicznej danego obszaru.

Specjaliści z firmy Andrab podkreślają, że najpopularniejsze zadania stawiane przed geodetą są związane z podziałem działek i wykonywaniem odpowiednich dokumentacji. Geodeci tworzą mapy, które są niezbędne podczas większości prac budowlanych. Bez usług geodezyjnych rozpoczęcie jakiejkolwiek budowy nie byłoby możliwe.

Praca geodety odbywa się zarówno w terenie, jak i w biurze. Specjalista ten ma szeroki zakres obowiązków, a na nim samym spoczywa duża odpowiedzialność. Błędne pomiary i niedokładne mapy mogą sprawić, że budowa stanie się niemożliwa, ponieważ nieruchomość nie miałaby odpowiedniej stabilności w podłożu i stwarzałaby zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi znajdujących się w jej pobliżu. Wymóg przeprowadzania coraz dokładniejszych pomiarów wymusił też konieczność stosowania w tej branży zaawansowanych i kosztownych narzędzi.

Kiedy zdecydować się na skorzystanie z usług geodezyjnych?

Usługi geodezyjne są niezbędne podczas prac związanych z budową domu. Geodeta przede wszystkim ustali i sprecyzuje, czy dane czynności mogą być wykonane i w jaki sposób powinny przebiegać na określonym terenie. Wykona nie tylko pomiary powierzchni, ale też określi, jak powinno wyglądać rozmieszczenie poszczególnych sieci doprowadzających media do budynku.

Geodeta potrzebny jest także podczas budowania ogrodzenia. Wykona niezbędne pomiary, ale też pomoże w uzyskaniu kompromisu przy sporze o wielkość działki, zajmując się jej podziałem. Dzięki sprawnym usługom geodezyjnym zostaną określone jej punkty graniczne.

Opracowanie:
Murowana Goślina, Oleńki 6
tel. 603 652 016
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz