Artykuł sponsorowany

USG transwaginalne – dlaczego warto wykonywać je raz do roku?

USG transwaginalne – dlaczego warto wykonywać je raz do roku?

W 2020 roku na zlecenie Gedeon Richter Polska przeprowadzono badania, z których wynika, że aż 53% Polek nie chodzi do ginekologa, jeśli nie ma ku temu przesłanek zdrowotnych. 81% kobiet przyznało też, że w czasie pandemii przestały wykonywać badania profilaktyczne z powodu ograniczonego dostępu do lekarzy. Tymczasem systematyczna profilaktyka to najlepszy sposób, by uchronić się przed chorobami narządów rodnych. USG transwaginalne jest jednym z tych badań, które należy wykonywać raz w roku. Po co?

Na czym polega USG przezpochwowe?

USG przezpochwowe to badanie obrazowe, które pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości w strukturze tkanek narządów rodnych. Polega ono na wprowadzeniu do pochwy specjalnie zaprojektowanej głowicy aparatu ultrasonograficznego i zobrazowaniu szyjki macicy, kanału szyjki macicy, zagłębienia odbytniczo-macicznego, macicy i endometrium oraz jajników wraz z przydatkami. USG transwaginalne jest  bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku w ramach konsultacji ginekologicznej.

Jakie są wskazania do wykonania USG transwaginalnego?

USB transwaginalne wykonuje się w celach profilaktycznych, ale nie tylko. Badanie to bardzo często wykorzystywane jest w leczeniu niepłodności i zaburzeń hormonalnych. Jak informuje położna z centrum medycznego Med-Expert – USG przezpochwowe pozwala na monitorowanie owulacji u kobiet, które mają problem z zajściem w ciążę. Umożliwia przeprowadzenie dokładnej diagnostyki u pań z zespołem policystycznych jajników, chorujących na endometriozę czy raka jajnika. Dzięki USG transwaginalnemu możliwe jest też określenie wieku ciąży i prawidłowości zagnieżdżenia się zarodka w ścianę macicy.

Jak się przygotować do badania?

USG transwaginalne nie wymaga od pacjentki szczególnego przygotowania. Najważniejsze jest to, by niepotrzebnie nie stresować się badaniem. Nie ma też żadnych powodów do wstydu. Przed położeniem się na kozetce warto jednak opróżnić pęcherz, gdyż może on powodować dyskomfort w czasie badania. Należy też zadbać o odpowiednią higienę miejsc intymnych.

W nowoczesnych placówkach medycznych pacjentka może skorzystać z toalety zlokalizowanej bezpośrednio przy gabinecie ginekologicznym. Zwykle wyposażona jest ona w bidet i podstawowe środki higieny osobistej. Pacjentka ma więc możliwość, by odświeżyć się bezpośrednio przed badaniem ginekologicznym.  USG przezpochwowe najlepiej wykonać w 5-10 dniu cyklu. U kobiet po menopauzie, które korzystają z hormonalnej terapii zastępczej, za ten czas uważa się 6-10 dzień od przyjęcia ostatniej pigułki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz