Artykuł sponsorowany

USG, czyli jedno z najważniejszych badań diagnostycznych. Co warto o nim wiedzieć?

USG, czyli jedno z najważniejszych badań diagnostycznych. Co warto o nim wiedzieć?

USG to badanie, o którym słyszał praktycznie każdy z nas. Co oczywiście nie dziwi, gdyż jest to wyjątkowo łatwe, nieinwazyjne, a przede wszystkim dokładne badanie diagnostyczne. Ponadto pozwala bardzo szybko uzyskać wyniki oraz rozpoznanie wielu nieprawidłowości, urazów i innych problemów zdrowotnych. Na czym polega USG? Kiedy należy je wykonać i jakie dolegliwości pozwala zdiagnozować?

Badanie USG – czym jest?

Badanie USG, czy też inaczej ultrasonografia, to rodzaj specjalistycznego badania obrazowego, które pozwala zobaczyć narządy wewnętrzne i inne tkanki, ich kształt, rozmiary, położenie oraz wszelkie ewentualne nieprawidłowości. Jest to jedno z najbardziej podstawowych i najprostszych, a jednocześnie bardzo dokładnych badań diagnostycznych, co sprawia, że jest wyjątkowo popularne. Co wyjątkowo istotne, badanie USG opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, a więc jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym dla pacjenta. Ta kwestia jest szczególnie ważna w przypadku kobiet w ciąży.

Jak wygląda badanie USG?

Do przeprowadzenia badania wykorzystywane są fale ultradźwiękowe o częstotliwości od 1 do około 50 MHz. Są one niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale bez problemu przenikają komórki i tkanki naszego ciała. Fale USG w zależności, na jaki typ tkanki trafią, zostają pochłonięte lub odbite, co na monitorze oddane jest poprzez szary lub czarny kolor. W ten sposób można zobaczyć wyraźny i dokładny obraz będący zarysem wewnętrznego narządu lub innych tkanek.

Jeśli chodzi o samo badanie, ze względu na to, że jest ono nieinwazyjne, przebiega bardzo sprawnie, szybko i bezboleśnie. Lekarz do wykonania ultrasonografii wykorzystuje specjalistyczne aparaty USG, który składa się z monitora oraz ​​sondy wytwarzającej i odbierającej fale ultradźwiękowe. Na rynku dostępne są różne rodzaje aparatów, oraz głowic, które przeznaczone są do wykonywania badań poszczególnych narządów.

Podczas badania USG bardzo ważny jest specjalny żel, który nakładany na diagnozowany fragment ciała, ułatwia przewodzenie ultradźwięków oraz przyleganie głowicy.

Kiedy konieczne jest wykonanie USG?

Regularne badanie USG jest zlecane szczególnie wszystkim kobietom będącym w ciąży. W ten sposób możliwe jest bezpieczne i dokładne monitorowanie rozwoju płodu, potwierdzenie jego płci czy też wykrycie nieprawidłowości we wczesnym stadium ciąży. W przypadku kobiet USG jest niezwykle ważne także w profilaktyce raka piersi czy w przypadku problemów z tarczycą. Najczęściej ultrasonografię zleca się, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe, widoczne urazy, guzy czy opuchnięcia konkretnej części ciała. To także badanie, które wykorzystuje się do diagnostyki wewnętrznych urazów oraz niepokojących zmian. Ponadto USG pozwala skontrolować postępy w zastosowanym leczeniu.

Rodzaje aparatów USG

W ofercie profesjonalnych dostawców sprzętu medycznego, takich jak Sklep Medyczny w Olsztynie, znaleźć można specjalistyczne aparaty USG – zarówno stacjonarne, które na stałe wykorzystywane są w szpitalach, gabinetach lekarskich oraz innych placówkach medycznych, jak i przenośne pozwalające wykonać badanie na przykład w karetce pogotowia. Na rynku dostępne są również USG kieszonkowe charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami, co umożliwia bezproblemowe zabranie ze sobą aparatu niemal wszędzie. Dzięki temu możliwe jest zrobienie badania ultrasonograficznego również w domu czy też w innych miejscach, bez konieczności wizyty w szpitalu.

Jak już zostało wspomniane aparaty USG różnią się również głowicami, które przeznaczone są do wykonywania różnego rodzaju badań. Wyróżniamy:

  • głowice liniowe – kryształki piezoelektryczne, z których składa się głowica, są ułożone w jednej linii, to sprawia, że obrazowane pole ma kształt prostokąta, głowice wykorzystywane są do badania części układu ruchu, narządów i struktur podskórnych,

  • głowice konweksowe – tutaj kryształy piezoelektryczne znajdują się na wypukłej powierzchni głowicy, a więc mają kształt łuku, dzięki temu docierają do miejsc, które są niedostępne dla głowic liniowych, są stosowane przede wszystkim do badania jamy brzusznej, ale też w chirurgii, ginekologii, pulmonologii, urologii czy radiologii,

  • głowice sektorowe – mają mniej kryształków piezoelektrycznych niż głowice liniowe i konweksowe, fale mają postać wiązki, natomiast otrzymany obraz stanowi wycinek koła, umożliwiają badanie narządów i struktur położonych głęboko, są wykorzystywane m.in. do badań echokardiograficznych.

Jeśli chodzi o najczęstsze badania USG, można tutaj wymienić USG – jamy brzusznej, piersi, tarczycy, serca, węzłów chłonnych, ślinianek czy stawów np. kolanowych lub ramiennych.

Opracowanie:
Olsztyn, Popiełuszki 15
tel. 89 679 05 25
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać