Artykuł sponsorowany

Urządzenia do zagęszczania gruntu

Urządzenia do zagęszczania gruntu

Gdy planujemy i projektujemy przestrzeń wokół naszego domu, zwracamy uwagę na wiele różnych funkcjonalnych i dekoracyjnych elementów. Do tych pierwszych podchodzimy ze szczególną pieczołowitością: zależy nam na tym, by były jednocześnie solidne, stabilne i estetyczne. Do budowy przydomowych podjazdów, chodników i ścieżek wybieramy dziś najchętniej kostkę brukową. To doskonały przykład, by opowiedzieć o tym, jak działają urządzenia do zagęszczania gruntu i jak podłoże powinno zostać odpowiednio przygotowane.

Jak przygotowujemy podłoże pod kostkę brukową?

Kluczowym elementem w prawidłowym ułożeniu kostki brukowej na przydomowym podjeździe, chodniku, czy ścieżce prowadzącej nas przez ogród, jest właściwe przygotowanie terenu. Pierwszy krok to wytyczenie powierzchni, które będziemy brukować, wyrównanie terenu i jego odpowiednia niwelacja, a także zagęszczenie gruntu – tu pomagają nam właśnie mechaniczne sprzęty do zagęszczania gruntu. Drugim etapem jest wykonanie właściwej podbudowy pod kostkę brukową. Wykorzystujemy do tego najczęściej żwiru, tłucznia, żużla, grysu, czy mieszaniny żwiru z piaskiem. Materiały układamy warstwami – zaleca się, by nie były one grubsze niż 10 cm. Każdą kolejną warstwę powinniśmy zagęścić. Przy tej pracy również pomoże nam zagęszczarka o odpowiedniej mocy. Wykonanie podbitki pod kostkę brukową jest niezwykle ważne i należy podchodzić do tego zadania solidnie. Źle wykonana podbudowa będzie skutkowała zapadaniem się części wybrukowanych przestrzeni – na podjeździe najczęściej tworzą się wówczas koleiny.

Zagęszczarka do gruntu – charakterystyka urządzenia

Jak mówi nam przedstawiciel wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent, omawiane maszyny, zagęszczają grunt poprzez proces wibrowania, dlatego czasami potocznie budowlańcy nazywają je „skoczkami”. Element roboczy zagęszczarki to płyta. Zagęszczarki do gruntuzasilane silnikiem elektrycznym lub spalinowym (silnik benzynowy lub Diesla). Na rynku dostępne są zagęszczarki ręcznie prowadzone, samoprzesuwne lub kroczące i zagęszczarki podczepiane np. do ciągników. Przy budowie przydomowego podjazdu, chodnika, ścieżki, najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wynajem zagęszczarki prowadzonej ręcznie – jednokierunkowej lub nawrotnej. Wynajęcie bardziej zaawansowanej maszyny byłoby nieopłacalne, a często też taki sprzęt po prostu nie byłby funkcjonalny. Cena dobowa wynajmu zagęszczarki do gruntu wcale nie musi być wysoka – i naprawdę nie warto próbować zastępować tej maszyny alternatywnymi sprzętami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz