Materiał Partnera

Urządzenia do lodów tradycyjnych. Charakterystyka

Urządzenia do lodów tradycyjnych. Charakterystyka

Lato prawie każdemu z nas kojarzy się z lodami. Są one produkowane w lodziarniach w specjalnych maszynach do lodów. Ze względu na rodzaj wytwarzanych produktów, urządzenia można podzielić na maszyny do lodów typu soft i do lodów gałkowych. Niektóre z nich działają w większym stopniu ręcznie, ale na rynku dostępne są także automaty do wytwarzania lodów. Czym charakteryzują się maszyny do lodów tradycyjnych i jak wybrać odpowiedni model?

 

Charakterystyka maszyn do produkcji lodów tradycyjnych

Maszyny do produkcji lodów można podzielić na automaty i maszyny do produkcji lodów tradycyjnych. Te klasyczne urządzenia służą do produkcji lodów gałkowych i czasami włoskich. Posiadają one cylinder umieszczony poziomo lub pionowo. To właśnie on zamraża wnętrze do temperatury -12 stopni Celsjusza. Pojemność cylindra jest zależna od modelu jednak najczęściej wynosi od 3 do 20 litrów. W skład cylindra wchodzą natomiast noże oraz ślimak. Sprawność tych elementów decyduje o tym, jakiej jakości lody powstaną w maszynie. Dzięki takiej budowie, maszyna do lodów jest w stanie zeskrobać i dokładnie wymieszać składniki i nie pozostawia ich na ściankach cylindra. W każdej maszynie mamy również możliwość ustawienia końcowej temperatury gotowego produktu. Wysokość temperatury lodów jest bowiem uzależniona od stopnia napowietrzenia. Im jest ono niższe, tym temperatura końcowa jest wyższa.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze maszyny do lodów tradycyjnych?

Kupując maszynę do lodów tradycyjnych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Bardzo ważna jest wielkość misy mrożącej. Musi ona zmieścić się w zamrażarce, więc rozmiar misy należy dobrać pod tym kątem. Niestety wiele maszyn posiada bardzo szerokie misy, ale modele z kompresorem nie sprawiają aż tyle problemów. Istotnym parametrem jest także konstrukcja mieszadła. Muszą znajdować się w nim otwory odpowiedniej gęstości, ale musi ono być sztywne, aby mieszanie gęstych mas lodowych było możliwe. 

Jak mówi specjalista z firmy mk-komi.pl: ,,Musimy również zwrócić uwagę na wielkość maszyny do lodów tradycyjnych. Zimą trzeba ją gdzieś przechowywać, dlatego im urządzenie będzie mniejsze, tym łatwiej je schować. Warto jednak zachować kompromis między dużą misą a małą maszyną." Ważnym aspektem maszyny do lodów jest wielkość otworu do wlewania mieszanki. Ponieważ składniki do lodów wlewa się do pracującej maszyny, otwór musi być odpowiednio duży. Nie może on być jednak za duży, gdyż nagrzewanie maszyny będzie trwało zbyt długo, a jeśli będzie zbyt mały, ucierpi na tym ergonomia maszyny. Jeśli decydujemy się na zakup maszyny do lodów tradycyjnych, musimy także skupić się na pojemności misy. Musimy więc zdecydować, czy chcemy produkować mniej lodów, ale częściej, czy więcej ale rzadziej. Maszyny do lodów pracują bowiem najlepiej, gdy są wypełnione do końca. Oszczędzają wtedy także najwięcej energii. W przeciwnym razie jakość lodów będzie gorsza, a energia elektryczna się zmarnuje.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz