Materiał Partnera

Urządzenia dla przemysłu spożywczego

Urządzenia dla przemysłu spożywczego

Przemysł spożywczy objęty jest restrykcyjnymi przepisami związanymi z higieną procesu produkcyjnego oraz z bezpieczeństwem i higieną pracy. Aby wszystkie zakazy i nakazy zostały spełnione, potrzebna jest nie tylko dobrze przygotowana do pracy kadra, ale także odpowiednie urządzenia, które usprawniają pracę, a co za tym idzie, pozwalają na zwiększenie wydajności produkcji. 

Transportery w przemyśle spożywczym 

Firmom oferowane są różne typy transporterów. Warto zadbać o to, aby na hali produkcyjnej pojawił się ten, który jest najlepiej dopasowany do wytwarzanego produktu. W przemyśle spożywczym szczególnie popularne są transportery płytkowe, dzięki którym możliwe jest transportowanie wielowymiarowych naczyń pojemnościowych, których przykładami są słoiki, butelki czy puszki. Transportery te mogą być, w zależności od tego, jak zostaną skonstruowane, prostobieżne i skrętne oraz jedno- i wielorzędowe. Ich precyzyjne wykonanie gwarantuje dokładność pracy. Szczególnie przydatne są one przy napełnianiu, zamykaniu, kapslowaniu oraz etykietowaniu. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się także transportery modułowe, przeznaczone do produktów o różnej masie wagowej oraz materiałowej. Klasycznymi transporterami są transportery taśmowe. O rodzaju taśmy decyduje tutaj powierzchnia oraz charakter materiałów, które są przenoszone. Może być ona na przykład gumowa, która sprawdzi się nawet w ciężkich warunkach atmosferycznych czy silikonowa, PCV, filcowa, szczególnie polecane do lekkich i średnich ładunków. 

Stanowiska pakowania, stoły rozbiorowe oraz obracarki 

Warto zwrócić także uwagę na inne elementy, które mogą usprawnić pracę przemysłu spożywczego. Są to między innymi stanowiska pakowania. Wielkość takiego stanowiska zależy od klienta. Co więcej, może ono być wyposażone w kółka oraz posiadać szuflady i półki na najważniejsze dokumenty. Udogodnieniem jest też miejsce na materiał opakowaniowy w rolce. Takie stanowiska ma w swojej ofercie firma Workplast Grzegorz Kawalec z siedzibą w Zduńskiej Woli. W przemyśle mięsnym ważne są stoły rozbiorowe. Mogą być one wykonane z aluminium lub ze stali szlachetnej oraz wyposażone na przykład w szufladę na narzędzia, boks na dokumenty, obcinacz do sznurka czy nóż do cięcia papieru. Popularne są obracarki do naczyń pojemnościowych takich jak słoiki czy puszki. Pozwalają one na przemieszczanie produktu o wybrany kąt w wielu osiach. Ponadto, zastosowanie najnowszej technologii pozwala na zmianę kierunku transportu.

Opracowanie:
Zduńska Wola, Spacerowa 21
tel. 503 361 829
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz