Artykuł sponsorowany

Urządzamy warsztat samochodowy – jakie wyposażenie będzie niezbędne?

Urządzamy warsztat samochodowy – jakie wyposażenie będzie niezbędne?

Aby zdobyć zaufanie klientów jako właściciel warsztatu samochodowego, należy mieć dużą wiedzę oraz doświadczenie w naprawach aut. Razem z wiarygodnością i terminowością są to główne aspekty tej działalności, które są w stanie wpłynąć na lojalność osób odwiedzających warsztat. Bardzo istotne jest także jego wyposażenie, będące tematem niniejszego artykułu. Zapraszamy.

Solidne meble warsztatowe

Kiedy mamy już odpowiednie pomieszczenie, które zaczniemy wyposażać w sprzęt potrzebny do serwisowania samochodów, należy zadbać o meble warsztatowe. Należą do nich m.in. wytrzymałe, odporne na uderzenia i dodatkowo zabezpieczone szafki, regały oraz stoły, a także wózki warsztatowe zapewniające bezpieczne i swobodne przewożenie narzędzi. Warto przed zakupem zorientować się, czy stoły posiadają regulowany blat, a szafki – zamki centralne z blokadą szuflad, oraz jaki jest zakres regulacji i maksymalne obciążenie półek w dużych szafach warsztatowych.

Narzędzia i podnośniki hydrauliczne

Podstawowymi elementami wyposażenia warsztatu samochodowego są narzędzia pozwalające na wykonanie większości prac. Aby uniknąć sytuacji, w której każde z nich znajduje się w innym miejscu pomieszczenia, warto zaopatrzyć się w kilka zestawów w formie walizki lub skrzynki. Powinny się w niej znaleźć śrubokręty, klucze nasadowe, płasko-oczkowe, imbusowe oraz Torx, a także szczypce i klucz do filtra oleju.

Do wykonania czynności związanych z serwisem zawieszenia i układu hamulcowego niezbędne są podnośniki hydrauliczne lub dźwigniki tłokowe, które umożliwiają sprawne i bezpieczne unoszenie samochodu. Ich uzupełnieniem są kobyłki, na których można postawić auto podczas napraw dotyczących np. wymiany oleju, tarcz, amortyzatorów, a także innych elementów podwozia.

Elektronarzędzia i urządzenia diagnostyczne

Kolejnymi niezbędnymi elementami wyposażenia warsztatu samochodowego są: leżanka warsztatowa, ściągacze (do sprężyn, łożysk kół, tarcz oraz bębnów hamulcowych), a także dodatkowe akcesoria, takie jak: smary, szmatki, papiery ścierne oraz rękawice. Pomocne mogą okazać się także elektronarzędzia. Wiertarki, wkrętarki czy szlifierki należy wybierać spośród oferowanych przez sprawdzonych producentów. Tak samo jest w przypadku kompresorów, które przydają się do napędzania urządzeń pneumatycznych.

Obecnie niezbędnym wyposażeniem warsztatu samochodowego są również urządzenia służące do diagnostyki pojazdów, które sprawdzą geometrię kół i ustawianie ich zbieżności w samochodach osobowych, pojazdach ciężarowych, autobusach i przyczepach, a także umożliwią przeprowadzenie testu akumulatorów i hamulców – zauważa specjalista z Serwisu Elwico w Warszawie, który od 1980 roku jest związany z polskim przemysłem motoryzacyjnym, jako dostawca usług dla warsztatów samochodowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz