Materiał Partnera

Urolog - czym się zajmuje oraz kiedy warto się do niego wybrać?

Urolog - czym się zajmuje oraz kiedy warto się do niego wybrać?

Urologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się układem moczowym mężczyzn oraz kobiet. Dla wielu osób, charakter tej dziedziny jest bardzo wstydliwy. Często prowadzi to do rezygnacji z wizyty u urologa, pomimo tego, że jest ona wskazana. Strach jest jednak nieuzasadniony, ponieważ zdrowie układu moczowego jest niezwykle ważne dla normalnego funkcjonowania, a także zdrowia. Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się urolog oraz kiedy należy się do niego wybrać.

Czym zajmuje się urolog?

Urolog jest specjalistą leczącym choroby związane z układem moczowo-płciowym. Dla wielu osób wizyta u tego lekarza wiąże się z dużym stresem. Jak wiadomo, aby wybrać się do urologa musimy najpierw udać się do lekarza rodzinnego, który da nam skierowanie. Wyjątkiem może być jedynie wizyta prywatna, która nie wymaga od nas skierowania. Lekarz urolog, jak tak naprawdę każdy, w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad ze swoim pacjentem. Wizyta może nawet skończyć się na tym etapie, np. w leczeniu nietrzymania moczu, chory otrzymuje do wypełnienia specjalny kwestionariusz, stanowiący dokumentację oddawania moczu w ciągu wyznaczonego odcinka czasu. Mając jakiekolwiek problemy związane z układem moczowym, powinniśmy wybrać się do specjalisty, takiego jak np. Władysław Bryc dr nauk med. chirurg specjalista urolog, którego specjalizacją jest urologia. Ważne jest, aby lekarz do którego się wybieramy, posiadał odpowiednie doświadczenie, a także wiedzę. Nie ma bowiem nic ważniejszego, niż zdrowie. Należy zatem o nie dbać.

Z jakimi problemami należy zgłosić się do urologa?

Do urologa należy zgłosić się z jedną z poniżej wymienionych dolegliwości:

 • ból przy oddawaniu moczu,
 • zmiany w moczu,
 • obrzęki nóg,
 • ból w dolnej części pleców,
 • niepokojące zmiany w ilości oddawanego moczu,
 • ból bądź obrzęk jąder,
 • nietrzymanie moczu,
 • uczucie parcia na pęcherz,
 • ból po urazie w okolicach podbrzusza,
 • zmiany w wyglądzie prącia,
 • pieczenie bądź swędzenie cewki moczowej.

Jakie choroby leczy urolog?

Urolog zajmuje się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego, takich jak nowotwory pęcherza moczowego, nerek, jąder, prostaty, zaburzenia erekcji, choroby zewnętrznych narządów płciowych, łagodny przerost stercza, torbiele nerek, żylaki powrózka nasiennego, krwiomocz, kamica układu moczowego, zaburzenia pracy pęcherza, a także stany zapalne narządów płciowych bądź dróg moczowych. Są to poważne choroby, z którymi nie możemy zwlekać. Leczenie ich jest niezwykle ważne dla zdrowia, codziennego komfortu oraz normalnego funkcjonowania.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz