Artykuł sponsorowany

Urna kremacyjna - ważny wybór przed organizacją nietradycyjnego pochówku

Urna kremacyjna - ważny wybór przed organizacją nietradycyjnego pochówku

Zakup urny jest konieczny wówczas, gdy ciało zmarłej osoby nie jest chowane w sposób tradycyjny, lecz poddane zostaje kremacji. Mimo że spopielanie zwłok wciąż nie jest w Polsce popularne i dotyczy niespełna 40% wszystkich pochówków, to można zaobserwować rosnące tym tematem zainteresowanie. Czym się kierować wybierając urnę? Czy zwrócić uwagę na dodatkową oprawę estetyczną podczas pochówku? Dowiesz się tego wszystkiego z niniejszego artykułu.

Czym się kierować wybierając urnę kremacyjną?

Wybór odpowiedniej urny stanowi wyzwanie. Trzeba bowiem pogodzić własny gust i preferencje osoby zmarłej, by w ten sposób również uczcić jej pamięć. Podjęcie decyzji nie jest jednak łatwe - podejmuje się ją tuż po stracie osoby bliskiej, kiedy smutek i ból są jeszcze wyjątkowo świeże.

W tak trudnych warunkach warto poprosić o wsparcie pracowników zakładu usług pogrzebowych. Jakie urny kremacyjne mogą zaproponować? Wybór jest bardzo szeroki - nie mniejszy niż przy wyborze trumny.

Różnią się one nie tylko wielkością, ale również kształtem i materiałem, z jakiego są wykonane. Dostępne są metalowe, drewniane, ceramiczne, a także z tworzywa sztucznego i kamienia oraz nieco mniej popularne ze szkła, mosiądzu, brązu oraz żywicy. Najpopularniejsze są urny pierwszego typu. Są bowiem trwałe, ale i stwarzają możliwość wykonania ciekawych zdobień czy grawerunków w bardzo korzystnej cenie. Zdecydowanie droższe są te wykonywane z kamienia (najczęściej granitu lub marmuru). Wyglądają jednak bardzo estetycznie, stąd ich duża popularność. Na urny drewniane wykonywane zwykle w kształcie tradycyjnej trumny decydują się zwykle osoby chcące znaleźć złoty środek pomiędzy kremacją a tradycyjnym pochówkiem. Dość rzadko wybierane są urny ceramiczne o estetycznym, obłym kształcie. Najtańsze są natomiast te z tworzywa sztucznego, które doskonale imituje naturalne struktury kamienia, czy drewna. Na polskim rynku dostępne są również akcesoria funeralne ze szkła, mosiądzu, brązu oraz żywicy. Niskie zainteresowanie nimi wynika jednak z braku świadomości o dostępie urn wykonanych z takich materiałów nie zaś z niechęci do tych tworzyw czy też ich ceny.

Zastanawiają się nad odpowiednim rozmiarem urny, warto zdecydować się na standardowy rozmiar, czyli 3-4 l. Mniejsze lub większe akcesoria funeralne będą wykonywane na specjalne zamówienie, zatem ich cena również będzie wyższa.

Jak proponują pracownicy zakładu usług pogrzebowych „Uniwersal” w Bydgoszczy - warto rozważyć czy na zamówionym akcesorium funeralnym powinien się znaleźć grawerunek. Może to być imię i nazwisko zmarłego, ale również motto życiowe, którym się kierował, lub motywujące i często wypowiadane przezeń słowa.

Ponadto w zależności od tego, czy pochówek organizowany jest w katolickim obrządku, czy w sposób świecki warto zamówić urnę z krzyżykiem w wieku lub bez niego.

Oprawa urny kremacyjnej podczas pochówku

Dysponując ograniczonym budżetem bądź chcąc uszanować umiłowanie skromności osoby zmarłej, można wybrać urnę kremacyjną w wariancie minimalistycznym - wykonaną z kompozytu bądź metalu w surowej formie (bez dodatkowych zdobień i grawerunków).

Jeśli jednak chce się zadbać o oprawę estetyczną - możliwości jest wiele. Poza wspomnianymi wcześniej zdobieniami urny, doborem kolorystyki można zadbać o dodatkowe elementy podczas samego pochówku tak świeckiego, jak i katolickiego.

W trakcie samej ceremonii warto zadbać o kwiatowe akcenty. Można kupić świeże rośliny, które w sposób szczególny ceniła zmarła osoba lub wypożyczyć gotowe stroiki z zakładu usług pogrzebowych. W przypadku wyboru drugiej z zaproponowanych opcji ma się pewność, że otoczka estetyczna będzie odpowiednia do wybranej urny - nie przyćmi jej ani też nie zsunie na dalszy plan.

W przypadku organizacji pochówku w obrządku katolickim warto zadbać o relikwiarz. Firmy pogrzebowe często posiadają je w swojej ofercie. Dzięki temu nada się pogrzebowi uroczystego charakteru.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz