Urban jungle, czyli jak stworzyć dżunglę w mieszkaniu?

Urban jungle, czyli jak stworzyć dżunglę w mieszkaniu?

Choć jako trend w aranżacji wnętrz pojawił się już kilka lat temu, to dopiero od niedawna zyskuje na popularności. Urban jungle to zwrot w kierunku naturalnych rozwiązań. Urzeka przede wszystkim miłośników roślinności i egzotycznych klimatów. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą stworzyć namiastkę dzikiej przyrody w swoim mieszkaniu. Sprawdź, czym charakteryzuje się styl miejskiej dżungli i dowiedz się, jak stworzyć zieloną przestrzeń w domowych warunkach.

Dżungla w sercu miasta

W ostatnich latach prym wśród projektantów wnętrz wiodły motywy modernistyczne, elementy skandynawskie czy dodatki boho. Styl urban jungle stanowi odpowiedź na znane nam dotychczas rozwiązania. Jest to jeden z najciekawszych trendów ostatnich miesięcy. Zakłada aranżowanie wnętrz w oparciu o roślinne akcenty oraz kolory ziemi np. zieleń, brąz, beż czy szarość. Mieszkanie w klimacie miejskiej dżungli wymaga wykorzystanie żywych roślin, naturalnych materiałów i efektownych dekoracji.

Urban jungle wśród wnętrzarskich trendów pojawił się w 2017 roku. Od tego czasu producenci mebli oraz dodatków tworzą produkty z motywami dzikiej i egzotycznej przyrody. Ten niezwykły styl stanowi próbę połączenia miejskiej różnorodności z tropikalnymi i naturalnymi elementami wyposażenia. Przemycenie roślin to świetny sposób na uzyskanie bardziej klimatycznych wnętrz.

Jak urządzić mieszkanie w stylu urban jungle?

Podobnie jak inne popularne trendy w projektowaniu mieszkań, również styl miejskiej dżungli posiada swoje charakterystyczne cechy. Do najpopularniejszych motywów urban jungle należą:

1. Rośliny jako przewodni element egzotycznego stylu

Podstawowym motywem dekoracyjnym i jednocześnie fundamentem stylu urban jungle są rośliny. To pierwszy akcent, po jaki powinniśmy sięgnąć, rozpoczynając aranżację wnętrz w tropikalnym klimacie. Dzięki nim stworzymy zarówno dziką, jak i spokojną oraz przytulną przestrzeń. Roślinność w doniczkach powinna wypełniać całe przestrzenie, więc warto wybierać gatunki wysokie i rozłożyste.

Chcąc zaprojektować pokoje w stylistyce miejskiej dżungli, powinniśmy umieszczać rośliny na podłodze, parapetach czy półkach. Zadbają one nie tylko o walory estetyczne, ale i o czyste powietrze. Wśród najpopularniejszych gatunków wyróżniamy: monstery, bluszcze, paprocie, sukulenty czy kaktusy. Jeśli chcesz zaryzykować, postaw na przykład na bananowce czy dracenę. W mieszkaniu urban jungle rośliny znajdziemy w każdym pomieszczeniu – nawet w łazience.  

Rośliny urban jungle

2. Egzotyczne materiały w mieszkaniu urban jungle

Uzyskanie efektownego połączenia nowoczesnych rozwiązań z egzotycznymi elementami przyrody wymaga odpowiedniej bazy. Dlatego też mieszkania urządzane w stylu miejskiej dżungli wypełniane są naturalnymi materiałami. Wnętrza uzupełnia się więc wyposażeniem i dodatkami z drewna, metalu, szkła czy ceramiki.

Kompozycję urban jungle warto dopełnić również wełnianymi, bawełnianymi oraz lnianymi tkaninami. W salonie czy sypialni w tym stylu sprawdzą się również plecionki z wikliny oraz sznurka. Wszystkie te elementy należy zgrać z odpowiednią kolorystyką. Wśród ważnych akcentów stylistyki ogromną rolę odgrywają okna oraz drzwi. 

3. Kolory Ziemi, czyli barwy miejskiej dżungli

Poza roślinami bardzo charakterystycznym elementem urban jungle jest kolorystyka. Również ona nawiązuje bowiem do natury i egzotycznej przyrody. Mieszkania w tej stylistyce opierają się na tzw. kolorach Ziemi, czyli przede wszystkim zieleni, brązach, beżach, szarości czy rudości. Szczególnie istotną rolę odgrywają zielone odcienie, które przywołują na myśl lasy i tropikalną roślinność.

W kompozycjach urban jungle można więc śmiało eksperymentować nie tylko z kolorami ścian, ale również mebli czy dodatków. Pamiętaj, że koncepcja miejskiej dżungli opiera się również na bogactwie wzorów. Dominują tutaj motywy florystyczne, które pojawiają się nie tylko na drobnych elementach wyposażenia, ale również na tapetach.    

Kolorystyka urban jungle

4. Tropikalne wykończenie, czyli dodatki w stylu urban jungle

Zastanawiasz się, jak można stworzyć miejską dżunglę w mieszkaniu? Są na to dwa podstawowe sposoby. Pierwszy wymaga nie lada odwagi, ponieważ zakłada projekt wnętrza w jednej egzotycznej estetyce. Drugi bazuje zaś na wybranych elementach i motywach stylu. Jakich dodatków nie może zabraknąć w aranżacji jungle style? Są to przede wszystkim:

  • Modne akcesoria: uzupełniające rośliny kwietniki czy doniczki.
  • Naturalne akcenty: wiklinowe, rattanowe elementy czy drewniane i bawełniane dekoracje;
  • Wyjątkowe tekstylia: wykonane z naturalnych materiałów koce, narzuty czy poduszki;
  • Wzory: tropikalne i roślinne ornamenty na tkaninach czy akcesoriach;
  • Industrialne elementy: dodatki ze szkła, mosiądzu czy metalu;
  • Podróżnicze pamiątki: zdobycze z egzotycznych miejsc świata;
  • Źródła naturalnego światła: świece, świeczniki czy lampiony.

Urban jungle może być świetnym uzupełnieniem nowoczesnych stylów aranżacji wnętrz (skandynawskiego czy minimalistycznego). Dobierając odpowiednie dodatki i elementy, możemy zrobić krok do świata natury. Sprawdź również, jak przeprowadzić metamorfozę mieszkania bez wychodzenia z domu.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży