Materiał Partnera

Uprawnienia ADR dla kierowców – jak je zdobyć i czego dotyczą?

Uprawnienia ADR dla kierowców – jak je zdobyć i czego dotyczą?

Przewożenie towarów niebezpiecznych to zadanie niełatwe i wymagające odpowiedniej wiedzy, dlatego kierowca wykonujący tego typu transport zobligowany jest do posiadania stosownych uprawnień ADR. Ośrodki szkoleniowe organizują specjalistyczne kursy, dzięki którym możliwe jest uzyskanie niezbędnej wiedzy na temat m.in. przewozu materiałów wybuchowych czy promieniotwórczych. Czego jeszcze dotyczą uprawnienia ADR?

Skomplikowany transport materiałów niebezpiecznych

Ze względu na specyfikę przewożonych materiałów kierowca zajmujący się transportem towarów niebezpiecznych musi zdawać sobie sprawę z wszelkich zagrożeń, jakie pojawiają się w trakcie realizacji tego typu zleceń. Przede wszystkim powinien mieć wiedzę na temat określonych przedmiotów czy substancji, dlatego uprawnienia ADR wydaje się z podziałem na poszczególne klasy. Jedną z najczęściej wybieranych przez kierowców zawodowych jest klasa 1, która obejmuje przedmioty i materiały wybuchowe. Mogą one stwarzać zagrożenie wybuchem masowym, rozrzutem czy pożarem, dlatego tak istotne jest, by kierowca transportujący taki ładunek nie tylko zdawał sobie sprawę z jego właściwości, ale też miał odpowiednią wiedzę z zakresu przewozu tego typu towarów i ich rozładunku czy załadunku.

Stosowne uprawnienia ADR uzyskuje się poprzez zdanie egzaminu państwowego, co możliwe jest dzięki odbyciu kursu w ośrodku szkoleniowym dla kierowców, takim jak np. ABC Szkolenia. W ramach zorganizowanych zajęć w wymiarze co najmniej 8 godzin lekcyjnych można także odbyć kurs na przewóz m.in. materiałów promieniotwórczych. Zanim jednak kierowca przystąpi do uzyskania takich uprawnień, powinien przejść szkolenie podstawowe ADR dla wszystkich klas.

Przebieg szkolenia ADR

Transport materiałów niebezpiecznych wymaga zatem uzyskania uprawnień ADR. Ukończenie szkolenia podstawowego w tym zakresie pozwala przystąpić do egzaminu państwowego, dlatego bardzo ważne jest uczęszczanie na zajęcia w renomowanym ośrodku szkolenia kierowców. Kurs obejmuje wiele zagadnień teoretycznych, dzięki którym kierowca poznaje specyfikę niebezpiecznych ładunków i przygotowuje się do ich właściwego przewożenia. Aby odbyć tego typu szkolenie, kierowca powinien mieć ukończony 21 rok życia i spełniać wymagania ustawy o transporcie drogowym.

Trwający co najmniej 24 godziny lekcyjne kurs ADR prowadzony jest przez wykwalifikowanych wykładowców z wieloletnim doświadczeniem w zakresie transportowania materiałów niebezpiecznych, którzy w sposób czytelny przekazują stosowną wiedzę na ten temat. Bezpłatne materiały dydaktyczne i dostęp do bazy przykładowych pytań egzaminacyjnych w formie online znacząco ułatwiają kursantom uzyskanie pozytywnego wyniku państwowego egzaminu umożliwiającego otrzymanie uprawnień ADR. Warto więc wybrać dobry ośrodek szkoleniowy, który zadba o profesjonalne przygotowanie kierowcy do przewozu materiałów niebezpiecznych.

Opracowanie:
Warszawa, Modlińska 6
tel. 531 700 182
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz