Artykuł sponsorowany

Uprawa rzepaku jest wymagająca – poznaj szczegóły

Uprawa rzepaku jest wymagająca – poznaj szczegóły

Rzepak to bardzo cenna roślina, która odpowiednio zadbana, daje bardzo wysokie plony. Uprawianie jej wymaga od rolnika sporej wiedzy oraz doświadczenia. Aby plony były okazałe, niezbędne jest inwestowanie w dobrej jakości nawozy, które wspierają wzrost roślin i dostarczają im niezbędnych składników. Szacuje się, że rocznie na jeden hektar upraw zużywa się ponad tonę nawozu.

Kilka słów o uprawie rzepaku

W Polsce uprawia się dwie odmiany rzepaku – jarą, której okres wegetacji wynosi ok. 90-120 dni, oraz ozimą, który wegetuje znacznie dłużej, bo ok. 300-330 dni. Rzepak jest bardzo wymagającą rośliną. Aby prawidłowo wzrastać, pobiera z gleby prawie trzy razy więcej składników odżywczych niż zboża. Niezbędne jest również właściwe wapnowanie i nawożenie gruntu, na którym wzrasta. Mikroelementy odpowiadające za prawidłowy rozwój rośliny dostarczane są wraz ze specjalnie dobranym nawozem. Szczególnie ważne jest podawanie rzepakowi nawozów azotowych w okresie wiosennym.

Rzepak ma wysokie wymagania glebowe

Na obfitość plonów bardzo duży wpływ ma kondycja gleby, na której uprawiany jest rzepak. Aby zapewnić mu idealne warunki do wzrostu, ziemia musi być odpowiednio nawożona oraz poddawana zabiegom agrotechnicznym. Najistotniejszą kwestią jest tutaj miąższość gleby, która determinuje rozwój systemu korzeniowego roślin i późniejsze czerpanie przez nie wody i składników pokarmowych z gleby. Rzepak najczęściej uprawia się na stanowiskach po roślinach zbożowych.

Wymagania odżywcze rzepaku

Rzepak należy do roślin, które mają wysokie wymagania pokarmowe. Zaspokojenie ich będzie przekładało się na osiągnięcie dużych plonów. Można to zrobić, stosując dobrej jakości nawozy, które będziemy podawać w odpowiednich dawkach i w ściśle określonych terminach.

Wysokiej jakości nawozy dla rolnictwa warto zakupić u sprawdzonego dostawcy, takiego jak np. firma MEDIMED w Ostrowie Kolonii w woj. lubelskim, która zajmuje się sprzedażą nawozów mineralnych czołowych polskich i zagranicznych producentów.

Dlaczego stosowanie nawozów jest w rolnictwie tak ważne?

Rośliny wszelkie składniki odżywcze pobierają z gleby, a także poprzez liście. W środowisku naturalnym rośliny poddając się procesowi rozkładu, oddają te składniki z powrotem do gleby i mogą zostać ponownie wykorzystane. Natomiast w rolnictwie proces ten jest zaburzony. Rośliny są zbierane jako plony i nie oddają pozyskanych składników do ziemi. Z tego powodu sztuczne nawożenie gleby jest tak ważne. Przyczynia się do zwiększenia plonów oraz ich jakości. Nawozy znacząco wpływają na zwiększenie ilości plonów, dzięki czemu możliwe jest wyprodukowanie większej ilości produktów spożywczych, a tym samym obniżenie ich cen.

Należy jednak pamiętać, że aby stosowanie nawozów przyniosło oczekiwane rezultaty, niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat ich używania, aby nie doprowadzić np. do zakwaszenia gleby.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz