Upał a udar słoneczny. Jakie mogą być groźne skutki upałów?

Upał a udar słoneczny. Jakie mogą być groźne skutki upałów?

Upalna aura sprzyja rozrywkom na świeżym powietrzu. Chętnie wybieramy się nad jezioro lub na basen i korzystamy z przyjemnych promieni słonecznych. Upał może jednak wywołać groźne dla zdrowia konsekwencje. Wysoka temperatura może doprowadzić do odwodnienia organizmu i niebezpiecznego udaru słonecznego. Przeczytaj, jakie mogą być jeszcze inne skutki upałów i kto powinien szczególnie uważać.

Upał a odwodnienie. Jakie są objawy odwodnienia?

Jednym z najpoważniejszych skutków upałów jest odwodnienie, które może być pierwszym krokiem do pojawienia się udaru słonecznego. W wyniku nadmiernego pocenia się organizm traci cenne elektrolity. Do typowych objawów odwodnienia należą:

  • uczucie pragnienia
  • brak odczuwania potrzeby oddawania moczu
  • zmiana koloru moczu na ciemnożółty
  • wzdęcia, zaparcia
  • utrata apetytu
  • zmęczenie
  • uczucie niepokoju

Przegrzanie i udar słoneczny – groźne skutki upału

Upał może doprowadzić do przegrzania organizmu, który z kolei skutkować może udarem cieplnym. Gdy dojdzie do przegrzania, osoba poszkodowana zaczyna odczuwać wzmożone pragnienie i zmęczenie. Zazwyczaj pojawiają się zawroty głowy i mdłości, którym towarzyszą skurcze mięśni. Jeśli sytuacja jest poważna, pojawiają się kłopoty z oddychaniem, drgawki i omdlenia.

Udar słoneczny jest stanem zagrażającym życiu i zdrowiu. Dochodzi wówczas do wzrostu temperatury ciała, pojawia się wysoka gorączka, jednak bez wzmożonych potów. Skóra może stać się zaczerwieniona lub w bardzo poważnych przypadkach blada. By nie doszło do utraty przytomności, trzeba jak najszybciej zadziałać. Należy wtedy szybko zgłosić się do najbliższej przychodni lub zadzwonić na pogotowie.

Przeczytaj, jak udzielić pierwszej pomocy przy udarze słonecznym.

Komu grożą niebezpieczne skutki upałów?

Podczas fali upałów na swoje samopoczucie powinny zawracać szczególną uwagę osoby, które mają kłopoty ze zdrowiem. W grupie ryzyka są osoby z nadwagą, którym tkanka tłuszczowa utrudnia odprowadzanie ciepła. Na wysoką temperaturę powinni uważać cukrzycy oraz osoby zmagające się z nadczynnością tarczycy, u których podwyższony metabolizm wpływa na większą produkcję ciepła.

Negatywne skutki upałów mogą odczuwać osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych. Astmatycy podczas upalnej pogody mogą narzekać na wyraźne pogorszenie stanu zdrowia. Poza tym osoby wrażliwe na zmiany temperatury powinny unikać klimatyzacji, która może być przyczyną przeziębienia lub anginy.

W ostatnim czasie upały w Polsce dają się szczególnie we znaki osobom, które zmagają się z chorobami serca i układu krążenia. Gdy organizm się odwodni, rozszerzają się naczynia krwionośne, co może doprowadzić do omdleń w przypadku osób z niskim ciśnieniem. U osób cierpiących na choroby układu krążenia może dojść do rozwoju zakrzepów. 

Osoby, które przyjmują leki, powinny podczas upałów mieć się na baczności. W grupie ryzyka są osoby przyjmujące środki na uspokojenie, depresje, alergie oraz leki nasenne.

Upał sprzyja odwodnieniu, więc latem uważać powinni chorzy na kamicę nerkową. Zagęszczenie moczu jest u takich osób szczególnie niebezpieczne.

Latem należy pamiętać przede wszystkim o osobach starszych i schorowanych, które nie odczuwają pragnienia w sposób prawidłowy. Szczególnej opieki i pomocy podczas upalnej pogody wymagają seniorzy po 80 roku życia, osoby leżące, a także chorzy po udarach, którzy mają kłopoty z połykaniem i przyjmowaniem płynów.

Dowiedz się, jak nawodnić organizm

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz