Artykuł sponsorowany

Upadłość konsumencka - wniosek i postępowanie

Upadłość konsumencka - wniosek i postępowanie

Osoby fizyczne posiadające poważne problemy finansowe, które pojawiły się w wyniku różnych zdarzeń losowych, często niezależnych od nich, powinny podjąć określone kroki, aby jak najszybciej wyjść z długów. Dobrym wyjściem z sytuacji może okazać się ogłoszenie upadłości konsumenckiej, która pozwoli pozbyć się zadłużenia i zacząć wszystko od nowa bez konieczności ciągłych zmartwień o własną sytuację finansową. Od chwili wejścia przepisów w 2016 r. upadłość konsumencka stała się prawem a nie tylko przywilejem z którego mogą skorzystać osoby posiadające zobowiązania, których w żaden sposób nie są w stanie spłacić, które stały się niewypłacalne. Upadłość konsumencka to często jedyna możliwość na wyjście z zadłużenia. Nakręcanie spirali zadłużenia i branie kolejnych pożyczek na spłatę poprzednich nie wpłynie na poprawę sytuacji firanowej, więc w przypadku niewypłacalności, ogłoszenie upadłości może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Kiedy ubiegać się o upadłość konsumencką?

O upadłość konsumencką mogą ubiegać się tylko osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, mogą wśród nich być również byli przedsiębiorcy. Bowiem w ramach upadłości konsumenckiej umorzeniu podlegają również długi wynikające z prowadzonej wcześniej działalności gospodarczej, w tym zobowiązania podatkowe i składki ZUS.

Upadłość konsumencka jest w zdecydowanej większości przypadków lepszym rozwiązaniem, niż trwająca latami egzekucja komornicza, gdyż po ogłoszeniu upadłości wstrzymane są wszelkie postępowania egzekucyjne, nie zwiększa się poziom zadłużenia a na koniec postępowania jest się wolnym od długów. Warto również wskazać, iż do przeprowadzenia postępowania upadłościowego nie jest potrzebny jakikolwiek majątek.

Do wszczęcia postępowania upadłościowego konieczne jest właściwe przygotowanie i wypełnienie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej na formularzu, który następnie należy złożyć do sądu upadłościowego, czyli sądu rejonowego – sądu gospodarczego właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika. Ważnym jest aby wniosek o upadłość został przygotowany rzetelnie, właściwie pod względem formalnym oraz odpowiednio uzasadnionym i udokumentowanym. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnej obsługi prawnej w tym względzie jaką świadczy m.in. Kancelaria Prawna Omega w Opolu ( ul.Ozimska 15/1, tel.774130579).

Wniosek - najważniejsze informacje

We wniosku o upadłość dłużnik zobowiązany jest do podania m.in. szczegółowej listy swoich wierzycieli z aktualnymi adresami oraz określeniem poziomu zadłużenia, przedstawienia wierzytelności spornych, aktualnego wykaz majątku z szacunkową oceną wartości wszystkich jego składników ze wskazaniem miejsca w których się znajduje, uzasadnienia wniosku zawierającego wszelkie okoliczności, które przyczyniły się do powstania stanu niewypłacalności, opisu swojej sytuacji życiowej oraz materialnej oraz szczegółowego wyjaśnienia przyczyn swojej niewypłacalności. Do wniosku o upadłość konsumencką należy załączyć wszystkie niezbędne dokumenty na dowód przedstawionych we wniosku okoliczności, tak aby Sąd nie miał żadnych wątpliwości podczas rozpoznawania wniosku o upadłość konsumencką.

Jeżeli wniosek nie zawiera żadnych braków formalnych lub błędów, Sąd przyjmie taki wniosek do rozpoznania. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku sąd wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dłużnika składającego wniosek oraz wyznaczy syndyka masy upadłości, który sporządza spis wierzycieli i zobowiązań, wzywa wierzycieli do zgłoszenia swoich wierzytelności oraz ustala stan ewentualnego majątku dłużnika. Po upływie terminu do zgłaszania wierzytelności i przeprowadzeniu likwidacji ewentualnego majątku dłużnika syndyk przedkłada sądowi projekt planu spłaty wierzycieli proponując okres spłaty i wysokość raty. Może też zaproponować m.in umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłaty (jeżeli wskazuje na to sytuacja upadłego) lub warunkowe umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłaty (jeżeli upadłego nie stać na spłaty, ale sytuacja ta może się zmienić w ciągu najbliższych 5 lat).

W przypadku kiedy konsument- dłużnik nie posiada żadnego majątku oraz jego sytuacja finansowa nie pozwala na dokonywanie przez niego jakichkolwiek spłat i tym samym wykonywania ewentualnego planu spłaty, Sąd może oddłużyć go od razu, jednakże jest to sytuacja wyjątkowa. Przy ustalaniu planu spłaty i wysokości raty sąd bierze pod uwagę dochody dłużnika, sytuację życiową, mieszkaniową oraz koszty niezbędne do utrzymania dłużnika i osób będących na jego utrzymaniu. Po terminowym wykonaniu planu spłaty przez dłużnika pozostała kwota zadłużenia dłużnika zostaje całkowicie umorzona. Sąd w jednym postanowieniu stwierdza wykonanie planu spłaty oraz umorzenie pozostałych długów upadłego. Uprawomocnienie się tego postanowienia oznacza ostateczne pozbycie się długów i zakończenie postępowania upadłościowego. Od tego momentu upadły posiada tzw. czystą kartę.

Warto wspomnieć, iż od 01 grudnia 2021r. w następstwie wprowadzonych zmian w prawie upadłościowym oraz w prawie restrukturyzacyjnym wnioski o upadłość konsumencką należy składać w formie elektronicznej przez portal internetowy przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Składając wniosek droga elektroniczną dłużnik musi w pierwszej kolejności utworzyć konto na owym portalu. Podpisywanie wszelkich dokumentów odbywa się poprzez elektroniczny podpis kwalifikowany lub profil zaufany. Pozostaje więc kwestia dostępności tego typu postępowania dla osób, które są pozbawione komputera, internetu, skanera lub drukarki. Tak więc wprowadzone zmiany dokonane w ustawie Prawo upadłościowe w pewien sposób wykluczają część społeczeństwa nie dysponującego odpowiednim sprzętem i umiejętnościami. Dlatego warto skorzystać z wiedzy i umiejętności profesjonalistów i z ich pomocą przygotować i złożyć do sądu prawidłowo przygotowany wniosek o upadłość. Z pomocą Kancelarii Prawnej Omega w Opolu, (ul.Ozimska 15/1, tel. 883376655) można przygotować i złożyć wniosek do sądu, załączając do niego wszelkie szczegółowe informacje dotyczące aktualnej sytuacji finansowej i zadłużeniowej, a także przedstawiając stosowne uzasadnienie mające znaczenie w tej sprawie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz