Artykuł sponsorowany

Upadłość konsumencka – najbardziej istotne informacje

Upadłość konsumencka – najbardziej istotne informacje

Upadłość konsumencka to pojęcie, o którym chociaż raz w życiu słyszał praktycznie każdy z nas. Oczywiście, nikomu jej nie życzymy, gdyż doprowadzenie do tego rodzaju upadłości dla nikogo nie jest przyjemnym doświadczeniem. Będąc jednak osobą fizyczną, warto będzie przyjrzeć się jej nieco bliżej, gdyż wiedza o przepisach związanych z prawem upadłościowym może pewnego dnia okazać się pomocna.

Charakterystyka

Na początek, najlepiej będzie zapoznać się z definicją upadłości konsumenckiej. Jest to głównie postępowanie sądowe dotyczące tylko osób fizycznych. Głównym celem tego rodzaju upadłości jest pozbycie się całego lub jedynie części zadłużenia, z którego spłaceniem osoba fizyczna nie jest w stanie sobie poradzić. Co szczególnie interesujące, nawet doprowadzenie do zadłużenia umyślnie może pozwolić na doprowadzenie do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, choć jest to praktyka, jak łatwo się domyślić, mniej skuteczna, gdyż sąd nierzadko jest w stanie dostrzec umyślność takiego postępowania. Do samej niewypłacalności dochodzi zazwyczaj w sytuacji, gdy konsument zarabia miesięcznie zbyt mało, aby móc spłacać dług.

Warto nieco wspomnieć także o kwestiach formalnych. Do niedawna upadłość konsumencka podlegała nowelizacji ustawy z 31 grudnia 2014 roku, która nieco złagodziła przepisy związane z ogłoszeniem tego rodzaju upadłości w stosunku do przeszłości. Rok temu doszło jednak do pewnych zmian, gdyż w 2019 roku wprowadzono kolejną nowelizację. Zmiany odczuć można było zwłaszcza po nowelizacji z 2014 roku, kiedy to ilość ogłaszanych upadłości konsumenckich wzrosła z zaledwie kilkudziesięciu w 2014 do kilku tysięcy w 2015. Liczba ta zwiększała się co roku, a wprowadzona w 2019 roku nowelizacja może przyspieszyć ten proces. Ze względu na sporą ilość kwestii prawnych dotyczących tego rodzaju upadłości, w przypadku porady prawnej zalecamy skorzystanie z usług profesjonalnej Zuzanny Lepiarczyk.

Trochę o nowelizacji z 2019 roku

Warto przy tym wspomnieć o niektórych zmianach, które weszły w związku z upadłością konsumencką w życie w 2020 roku. Tak więc, obecnie osoba mająca zamiar ogłosić upadłość konsumencką może zrobić to bez podawania przyczyny, osoba zadłużona może zawierać ugodę z wierzycielem bez składania wniosku do sądu o ogłoszeniu upadłości, bankructwo stało się opcją dostępną dla tych, którzy celowo doprowadzają do zadłużenia, choć osoby takie liczyć muszą się także z obowiązkiem spłaty w czasie od 3 do 7 lat. Oprócz tego, umorzenie długu w stu procentach możliwe jest obecnie tylko w sytuacji udowodnienia dłużnikowi braku majątku. Ocenę tych zmian pozostawiamy wam. Niewątpliwe jest jednak to, że pewne osoby na tym zyskają, podczas gdy inne liczyć będą musiały się z większą ilością problemów.

Pozostałe informacje

Interesująca jest także kwestia opłat związanych z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Złożenie samego wniosku kosztować będzie nas 30 zł w formie tzw. opłaty sądowej, a dodatkowo do tego doliczyć trzeba także koszty samego postępowania, których wysokość uzależniona jest od konkretnego przypadku. Decydując się na skorzystanie z usług pełnomocnika, liczyć będziemy musieli się z opłatą skarbową w wysokości 17 zł. Jeśli jednak będziemy potrzebowali skorzystać z pomocy prawnej na przestrzeni całego postępowania sądowego, koszty będą wahać się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Na koniec, dobrze będzie także poruszyć kwestię konsekwencji ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Przykładowo, konsument nie będzie mógł zawierać wszystkich umów związanych z zakupem produktów użytku codziennego. Oprócz tego, nieprzyjemną konsekwencją może być także umorzenie postępowania sądowego w związku z upadłością konsumencką w sytuacji, gdy konsument porzuci nagle pracę zawodową bez konkretnego powodu. Wówczas niemożliwym staje się podjęcie tego rodzaju postępowań w przyszłości. Dłużnik traci także prawo do zarządzania swoim majątkiem na rzecz syndyka.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz