Artykuł sponsorowany

Umowy przedwstępne sprzedaży nieruchomości

Umowy przedwstępne sprzedaży nieruchomości

Kwestie związane z regulowaniem prawa własności do danej nieruchomości zawsze powinno się regulować w formie aktów notarialnych. Bardzo często przy sprzedaży nieruchomości zawierane są tak zwane umowy przedwstępne. Są one podpisywane – coraz częściej w obecności notariusza – przed zawarciem umowy definitywnej.

Czym jest umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna to dokument, w którym strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy definitywnej. Mowa zatem o umowie o charakterze przygotowawczych, które sama w sobie nie rodzi skutku rozporządzającego. To ona jednak pozwala stronom uzyskać pewność, że np. sprzedaż nieruchomości dojdzie w przyszłości do skutku. Umowa taka może zatem zawierać informacje o karze za zerwanie przygotowywanego kontraktu. Sprzedawca oczekujący na podpisanie umowy definitywnej traci bowiem czas, w którym mógłby znaleźć innego nabywcę. Umowa przedwstępna niesie za sobą zatem konsekwencje prawne, choć w przypadku nieruchomości nie oznacza, że jej własność została przeniesiona.

Podstawa prawna – postawą prawną umów przedwstępnym jest art. 389 k.c.

Co zawiera umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości?

W umowie przedwstępnej sprzedaży nieruchomości można zawszeć takie informacje, jak:

  • zobowiązanie do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, wraz z określeniem jej przedmiotu;
  • wysokość ceny przedmiotu umowy przyrzeczonej/definitywnej (cenę nieruchomości);
  • termin, w którym ma nastąpić zawarcie umowy przyrzeczonej;
  • zobowiązanie do uiszczenia zadatku na poczet ustalonej ceny.

Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego

Umowy przedwstępne mogą być zawierane w formie pisemnej bez udziału notariusza, gwarantując przy tym pewien zakres ochrony prawnej. Przede wszystkim taka metoda zabezpieczenia pozwala rościć sobie odszkodowanie za zerwanie umowy. Niestety bez aktu notarialnego nie można wymagać, aby umowa przyrzeczona została podpisana. To dlatego zawsze w przypadku tworzenia umowy przedwstępnej warto korzystać z pomocy notariusza. W takim przypadku np. jeżeli sprzedawca nie będzie chciał zawrzeć umowy sprzedaży nieruchomości, to kupujący ma prawo złożyć pozew do sądu. Może on domagać się, żeby sąd orzekł o zawarcie umowy przyrzeczonej. Wyrok sądu zastąpi wtedy umowę sprzedaży nieruchomości. Na jego podstawie kupujący stanie się nowym właścicielem domu czy mieszkania.

Taksa notarialna umowy przedwstępnej

W przypadku umowy przedwstępnej obowiązuje określona prawnie taksa notarialna. O dokładne informacje co do jej wysokości, w danej sprawnie możesz udać się do Kancelarii notarialnej Zenona Chudeka. Przykładowo przy nieruchomości o cenie 300 tysięcy złotych taksa wyniesie 985 złotych + 23% VAT. Warto wspomnieć również o innych opłatach: wniosku wieczystoksięgowym oraz wypisach.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz